play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Śląscy naukowcy badają mieszkańców pod kątem koronawirusa

today3 listopada 2020

Background

Katedra i Zakład Epidemiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach bada bezpłatnie i w wysokim standardzie mieszkańców Aglomeracji Górnośląskiej pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (COVID). Badanie jest finansowane przez Agencję Badań Medycznych (Projekt nr 2020/ABM/COVID19/0044) i skierowane jest wyłącznie do mieszkańców Katowic, Gliwic lub Sosnowca (liczy się adres zameldowania).

Badanie nie jest tzw. „badaniem wymazowym”, ale polega na pobraniu krwi w celu oznaczenia przeciwciał antywirusowych. Wynik pozwoli określić, czy i w jakim stopniu osoba badana przebyła zakażenie wirusem (nawet jeśli nie miała objawów) i jak na to zakażenia zareagował system odpornościowy organizmu. Chęć udziału można zgłaszać poprzez wypełnienie formularza elektronicznego dostępnego na Facebooku (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdM9tckbYgGY443vxTR5GFpuYlWC0oBNKayZEoZUZMR92Ilsg/viewform) oraz na stronie Katedry i Zakładu Epidemiologii Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (www.epidemiologia.sum.edu.pl).

Na zgłoszenia uczelnia czeka do 20.11.2020r. Wypełnienie formularza zgłoszeniowego pozwoli na dołączenie do projektu i otrzymanie skierowania na badanie. Punkty Pobrań Krwi są rozlokowane tak, aby ułatwić dotarcie do nich.

– Wykonanie badania jest możliwe wyłącznie do końca listopada 2020r. Badani nie muszą być na czczo. Na badanie zapraszamy wszystkich chętnych mieszkańców Katowic, Gliwic lub Sosnowca, nawet gdy osoba przebyła już zakażenie COVID lub miała wykonane „badanie wymazowe”. Wynik badania zostanie niezwłocznie udostępniony Państwu, a w przypadku wyniku pozytywnego badany otrzyma zalecenia wraz z konkretną pomocą bez jakichkolwiek kosztów po stronie badanego. Zapraszamy do udziału w badaniu, a w przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 32 208 85 44 lub 32 252 37 34 ewentualnie kontakt drogą e-mailową (adres: episars@sum.edu.pl) – mówią organizatorzy badania.

 

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content