play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Śląsk: Czy mamy wystarczającą ilość łóżek dla chorych na Covid- 19?

today9 października 2020

Background

Czy mamy wystarczającą ilość łóżek dal chorych na Covid- 19? Od jutra maseczki obowiązkowe w miejscach publicznych – w całym kraju zacznie obowiązywać strefa żółta z nowymi obostrzeniami. O zastosowanie się do restrykcji apelują między innymi wojewodowie, którzy także przygotowują się na coraz większy dobowy przyrost infekcji w swoich regionach.

Czy mamy wystarczającą ilość łóżek dla chorych na Covid- 19? Rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska poinformowała, że w związku ze wzrostem zachorowań zwiększono bazę łóżkową o ponad 300 łóżek. 10 % to tak zwane łóżka reepiratorowe. Wykonujemy bardzo dużo badań. W tej chwili mamy 20 laboratoriów. Liczymy na to, że uda się wykonać nawet 15 tysięcy takich badań na dobę.

Nie zmienia to faktu, że są placówki z problemami – nie ma już miejsc dla chorych i brakuje personelu w przepełnionym pacjentami Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Tychach. To potwierdza rzeczniczka tyskiego szpitala Małgorzata Jędrzejczyk. W tej chwili na OIOM-ie mamy 10 stanowisk, ale personelu nadzorującego sprzęt mamy tylko na 6 łóżek. Sprzęt nie leczy ludzi, potrzebni są lekarze. 

W śląskich szpitalach nie brakuje respiratorów, ale może być problem z personelem do ich obsługi. Dyrektor szpitala w Bytomiu twierdzi, że ma do dyspozycji trzech anestezjologów. Nie zawsze kto ma podejść i ustalić odpowiednie parametry. Mówię tutaj o lekarzach anestezjologach i pielęgniarkach anestezjologicznych- mówi Władysław Perchaluk, dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu. Nie ma już także miejsc w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach, który do września była placówką jednoimienną a aktualnie posiada drugi stopień referencyjności.

Z drugiej strony władze regionu skupiają się na liczbie łóżek respiratorowych, która ich zdaniem jest wystarczająca.  A może być gorzej, bo krzywa zachorowań ciągle w górę – przed południem resort zdrowia informował o ponad 4,7 tys.nowych przypadkach.

 

fot. zdjęcie poglądowe pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content