play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Śląsk na plan! Ruszył plebiscyt „Śląska Lokacja Filmowa 2020”

today17 marca 2020

Background

Śląsk na plan! Ruszył plebiscyt „Śląska Lokacja Filmowa 2020”. Amfiteatr Buk w Rudach Raciborskich, który posłużył jako plan filmowy nagrodzonego Oscarem filmu „Zimna wojna”, czy Zamek w Ogrodzieńcu, gdzie kręcono „Wiedźmina”emitowanego na platformie Netflix- to miejsca, które zyskały rozgłos po pojawieniu się na ekranie. Kolejne miejsca mogą stać się kultowe za sprawą plebiscytu „Śląska Lokacja Filmowa 2020”. Zatem jeśli marzysz, by w twoim mieście nakręcono film? Zarządzasz miejscem, którym się zachwycasz i uważasz, że świat powinien się o nim dowiedzieć? A może jesteś właścicielem zapomnianej przez wszystkich starej kamienicy, w której dostrzegasz wyjątkowy filmowy potencjał? Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Silesia Film Commission pragną serdecznie zaprosić wszystkie miasta Górnego Śląska oraz wszystkie filmowo ciekawe miejsca i obiekty znajdujące się na terenie województwa śląskiego do udziału w plebiscycie „Śląska Lokacja Filmowa 2020”.

Śląsk na plan! Ruszył plebiscyt „Śląska Lokacja Filmowa 2020”. Do udziału w nim właściciele, zarządcy i instytucje mogą zgłaszać obiekty i miejsca na terenie województwa śląskiego: zarówno te, które były lub są lokacją filmową, jak i te, które według zgłaszających mają potencjał, aby się nią stać. Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja Plebiscytu wybierze pięć lokacji, na które będzie można głosować w plebiscycie. Zwycięzca Plebiscytu otrzyma tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2020, a przygotowany przez Silesia Film spot promujący zwycięski obiekt emitowany będzie w Kinie Kosmos w Katowicach przed seansami filmowymi.

Sam Plebiscyt promowany będzie m.in. poprzez spot prezentujący ubiegające się o tytuł obiektu, emitowany w kinach należących do IF Silesia Film (w Katowicach, Żywcu i Raciborzu), a także w pociągach Kolei Śląskich, które są Partnerem Plebiscytu.

Widzowie wielokrotnie obserwowali, jak mniej znane miejsca, po ulokowaniu w nich akcji filmu, urastały do rangi miejsc kultowych i rozpoznawalnych nie tylko wśród fanów kina. Przykładem tego zjawiska może być jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w znanym serialu „Breaking Bad”, niewielka restauracja Los Pollos Hermanos. W rzeczywistości punkt nazywa się Twisters i znajduje się w Nowym Meksyku w USA. Dziś dziesiątki fanów serialu chcą zjeść tam posiłek, a miejsce cieszy się dużą popularnością.

Na naszym lokalnym rynku również można znaleźć takie miejsca i choć nie dzieje się to na tak dużą skalę, to wzrost zainteresowania nimi jest zauważalny. Wystarczy wspomnieć chociażby Amfiteatr Buk w Rudach Raciborskich, którym zainteresowali się prywatni inwestorzy po tym, jak stał się planem zdjęciowym w nominowanym do Oscara® obrazie Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna”. Na wzrost popularności na pewno może liczyć także Zamek w Ogrodzieńcu po wizycie twórców produkowanego dla Netflixa serialu „Wiedźmin”.

Zgłoszenia za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronach: www.silesiafilm.com oraz www.silesiafilmcommission.pl. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres sfc@silesiafilm.com oraz w.zak@silesiafilm.com. Na zgłoszenia Silesia Film czeka do 03.04.2020 r.

fot. Silesia Film

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content