play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Plenery filmowe na Śląsku. Znacie je? Wiecie gdzie kręcono sceny?

today3 czerwca 2020

Background

Plenery filmowe na Śląsku. Znacie je? Wiecie gdzie kręcono sceny? Odpowiedzi na te pytania przynosi cykl Śląsk tęskni za filmem, film tęskni za Śląskiem, który można śledzić w mediach społecznościowych Instytucji Filmowej Silesia Film i Silesia Film Commission.  Wchodząc na profile dowiemy się jak kręcono finałową scenę koncertu z filmu „Jesteś bogiem”? Dlaczego Katowice w filmie „Odnajdę cię” są brzydkie? Za co filmowcy najbardziej kochają Śląsk? Na profilach jest już dostępna opowieść Leszka Dawida o realizacji filmu poświęconego legendarnej grupie Paktofonika. 

Plenery filmowe na Śląsku. Silesia Film i Silesia Film Commission zapraszają na niezwykłą, sentymentalną wędrówkę po województwie śląskim śladami realizowanych tu filmów. Przewodnikami w tej podróży będą filmowcy – reżyserzy, producenci, aktorzy – którzy dzielą się wspomnieniami związanymi z pobytem i pracą w naszym regionie.

Różnorodność krajobrazowa województwa śląskiego, jego architektura, obecność w regionie Szkoły Filmowej, a także śląska gościnność od lat przyciągają filmowców. Śląskie lokacje chętnie wybierane są nie tylko przez twórców rodzimych produkcji, ale doceniają je również międzynarodowe projekty. Działalność Silesia Film Commission prowadzącej bazę lokacji i ułatwiającej producentom organizację zdjęć, a także środki przeznaczane przez Województwo Śląskie w ramach Śląskiego Funduszu Filmowego na wspieranie produkcji realizowanych w regionie, powodują, że filmowcy lubią Śląsk.

W tym trudnym dla filmu czasie, kiedy z powodu epidemii zawieszone zostały plany zdjęciowe, Silesia Film Commission nieustannie prowadziła działania przygotowujące region na powrót filmowców. Jesteśmy przekonani, że teraz, kiedy od 18 maja możliwy jest powrót na plany zdjęciowe, producenci wrócą na Śląsk, bo Śląsk tęskni za filmem. A czy film tęskni za Śląskiem? Na to pytanie odpowiedzą filmowcy, którzy odwiedzili wyjątkowe śląskie lokacje. Raz w tygodniu poprzez wspomnienia członków ekipy filmowej będzie przypominany wybrany film, który realizowany był na terenie naszego województwa. O swoich wrażeniach z pobytu na Śląsku opowiedzą m.in. twórcy takich filmów jak „Jesteś bogiem” (2012), „Interior” (2019), „Jestem mordercą” (2016) czy „Odnajdę cię” (2018).

Akcja trwa od 30 maja na Facebooku Instytucji Filmowej Silesia Film oraz Silesia Film Commission.

fot. zdjęcie z planu filmowego „Interior”- Silesia Film

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content