play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Śląsk: Więcej żółtych karetek pogotowia! Co je wyróżnia?

today18 czerwca 2021

Background

Są nowe, żółte i w pełni wyposażone. 10 kolejnych karetek zasiliło flotę Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego. Wyróżnia je sprzęt najnowszej generacji. Chociażby respiratory z funkcjami, które stosuje się w szpitalach, na oddziałach intensywnej terapii.

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach sukcesywnie wymienia flotę karetek. 10 nowych, żółtych, wyposażonych w respiratory najnowszej generacji już jeździ i ratuje zdrowie oraz życie mieszkańców województwa śląskiego.

-Kolor żółty to wymogi unijne. Wszystkie karetki na terenie Unii Europejskiej będą koloru żółtego do 2028 roku. My to już robimy, sukcesywnie wymieniamy wyeksploatowane karetki i wpuszczamy nowy tabor. Co ważne, z dużym naciskiem na nowe respiratory, defibrylatory, urządzenia do kompresji klatki piersiowej. W chwili obecnej około 40% zespołów posiada u nas urządzenie do kompresji klatki piersiowej. Chcemy, aby do lutego 2022 roku 100% zespołów jeżdżących w województwie śląskim miało to urządzenie – mówi Radiu Piekary Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Pierwsze żółte ambulanse pojawiły się na śląskich drogach w grudniu ubiegłego roku. Koszt pojazdów to w sumie ponad 10 milionów złotych. Spora część tej kwoty to środki europejskie.

Pierwsza karetka – z nowego rozdania – trafiła do stacji pogotowia w Kaletach

-Wiemy o tym, i tego nauczyła nas pandemia, że szybkość docierania do pacjentów jest niezwykle ważna. Wiemy też, że ratownicy medyczni często byli lekarzami pierwszego kontaktu właśnie w dobie pandemii. Dlatego cieszę się, że tutaj w tym miejscu w Kaletach, na stacji która jest najbardziej wysunięta na północ stacją Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego znajduje się karetka, która na swoim pokładzie ma najnowocześniejszy sprzęt. Przede wszystkim mówimy o respiratorze, który do tej pory ratował życie dorosłym osobom. Były to respiratory, które obsługiwały osoby, które były cięższe niż 30 kilogramów. Dziś będziemy mogli w razie potrzeby podpinać również dzieci – mówi Radiu Piekary Izabela Domogała członek zarządu województwa śląskiego.

Stacja Pogotowia w Kaletach jest jedną z najbardziej oddalonych w naszym regionie stacji Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego. Dojazd karetki do szpitala zajmuje około 30 minut. To ważne, aby był w niej najnowocześniejszy sprzęt.

-Przed kilkoma laty stoczyliśmy bój o lokalizację stacji pogotowania ratunkowego. Udało się. Wcześniej stacji w Kaletach nie było. Karetka jechała z Tarnowskich Gór nierzadko spóźniona z interwencją do naszych mieszkańców, bo czas przejazdu wynosił około 30 minut. W tej chwili reakcja jest natychmiastowa i to z najnowocześniejszym sprzętem – dodaje Klaudiusz Kandzia, burmistrz Kalet.

Nowe karetki trafiły również do Bytomia, Piekar Śląskich, Gliwic (Centrum oraz autostrada A1), Pawłowic, Pszczyny, Tychów i Katowic (Kostuchna i Szopienice).

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content