play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Śląska KAS wykryła nielegalny transport pseudoefedryny. Miała trafić do Czech

today25 maja 2021

Background

Rutynowa kontrola Krajowej Administracji Skarbowej skończyła się odkryciem znacznej ilości niedozwolonej substancji. Jak ustalili mundurowi śląskiej KAS przesyłka miała docelowo trafić do odbiorcy w Czechach.

– Funkcjonariusze śląskiej KAS zatrzymali do rutynowej kontroli pojazd w Katowicach. W wyniku podjętych czynności kontrolnych okazało się, że kierowca przewozi ponad 35 tys. sztuk tabletek zawierających pseudoefedrynę. Jak ustalili mundurowi śląskiej KAS przesyłka miała docelowo trafić do odbiorcy w Czechach – mówi Radiu Piekary Grażyna Kmiecik z biura prasowego śląskiej KAS.

W Republice Czeskiej posiadanie takich produktów leczniczych w dużych ilościach jest traktowane jak posiadanie niedozwolonych substancji narkotycznych, za co grozi nawet do 5 lat więzienia.

W Polsce kilka lat temu ograniczono sprzedaż popularnych leków na katar zawierających pseudoefedrynę. Zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami produkty lecznicze zawierające w swym składzie pseudoefedrynę mogą kupić tylko osoby, które ukończyły 18 lat, w ilości niezbędnej do przeprowadzenia skutecznej terapii w dopuszczalnym okresie bezpiecznego leczenia dla jednej osoby. W aptece podczas jednorazowej sprzedaży farmaceuta może sprzedać preparaty zawierające łącznie maksymalnie 720 mg pseudoefedryny (czyli np. 1 opakowanie), jak również ma prawo odmówić sprzedaży produktu leczniczego w przypadku podejrzenia, że może być zastosowany w celu pozamedycznym.

Funkcjonariusze śląskiej KAS zabezpieczyli podejrzane produkty lecznicze, a następnie przekazali Policji, która poprowadzi dalsze postępowanie w tej sprawie.

 

Źródło/fot: Śląska Izba KAS w Katowicach

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content