play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Bez kategorii

Śląska policja przeszkoliła ratowników medycznych z samoobrony

today20 października 2021

Background

Służby medyczne muszą często mierzyć się z agresywnym zachowaniem pacjentów, które wynika z szoku na skutek odniesionego wypadku. Policja wspólnie z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym zorganizowała kurs samoobrony dla pracowników karetek.

Ratownicy medyczni, zmagają się z rozmaitymi przypadkami. Służby pojawiające się na miejscu wypadku muszą czasami zmierzyć się z niepożądanym zachowaniem poszkodowanych. Bywają oni agresywni np. ze względu na szok związany ze zdarzeniem do jakiego doszło. Policja wspólnie z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym zorganizowała specjalny kurs samoobrony dla załóg karetek.

Przede wszystkim jest to agresja werbalna z którą jesteśmy w stanie sobie poradzić. Czasem jednak dochodzi do czynów i tu pojawia się problem, ponieważ nie jesteśmy szkoleni na taką okoliczności. Na takich kursach, dzięki uprzejmości policji jesteśmy w stanie wyćwiczyć pewne ruchy, które są nas w stanie zabezpieczyć – mówi naszej reporterce jeden z ratowników, Łukasz Czechowicz.

Ratownicy ćwiczyli przede wszystkim na przykładzie konkretnych sytuacji. Ważnym aspektem było wykorzystanie przestrzeni i elementów znajdujących się w karetce. To już drugie typu szkolenie prowadzone w tym roku przez śląską policję.

– Ćwiczymy w karetce takie sytuacje w których ratownik ma za zadanie przytrzymać osobę, która próbuje wstać z noszy, jak bronić się przed uderzeniem, wykorzystując stałe elementy pojazdu – tłumaczy nam Piotr Kmarowski z katowickiej policji.

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content