play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Śląska Straż Pożarna alarmuje: Coraz więcej pożarów w mieszkaniach

today23 lutego 2021

Background

Coraz więcej pożarów  w mieszkaniach. Przerażające dane podają śląscy strażacy. W znakomitej większości przypadków do pojawienia się ognia  dochodzi przez zaniedbanie.

Z danych Śląskiej Straży Pożarnej wynika, że tylko początku lutego ogień wybuchł w 200 lokalach a od początku sezonu grzewczego w ponad 800. Przyczyna pożarów często niestety jest bardzo prozaiczna. Do większości zdarzeń, w których muszą interweniować strażacy dochodzi w wyniku zaniedbania podstawowych obowiązków:

– W ostatnich tygodniach straż pożarna w województwie śląskim odnotowała wzrost liczby pożarów w budynkach mieszkalnych. Główną ich przyczyną jest nieprawidłowe użytkowanie urządzeń grzewczych a przede wszystkim nieszczelność lub niezdrożność przewodów kominowych spowodowana  zalegającą w nich sadzą. Komin zajmuje niewielką powierzchnię budynku ale pożar sadzy w kominie może być groźny w skutkach. – mówi Aneta Gołębiowska ze śląskiej straży pożarnej.

Do ostatniego z takich zdarzeń doszło dziś w Krupskim Młynie. W budynku wielorodzinnym na skutek nieszczelności komina zapaliła się drewniana klatka schodowa i poddasze budynku . Tylko w dzisiejszym pożarze poszkodowane zostały dwie osoby. A od początku tego sezonu grzewczego w pożarach na śląsku obrażenia odniosły aż 22 osoby. Jak podkreślają strażacy wielu z tych groźnych sytuacji można by uniknąć. Straż Pożarna przypomina przy tej okazji o obowiązkowych okresowych kontrolach i czyszczeniu instalacji dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content