play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Ruda Śląska

„Śląski okrągły stół” i „nic o nas bez nas”. Stanowisko gmin górniczych

today1 marca 2021

Background

Samorządowcy z górniczych gmin podpisują wspólne stanowisko, które przekażą rządowi. Ich zdaniem nie można przeprowadzić procesu transformacji bez rozmów z samorządami i światem gospodarczo współpracującym z górnictwem.

Nic o nas bez nas – tak uważają samorządowcy z gmin górniczych, którzy twierdzą, że są pomijani w rozmowach o przyszłości górnictwa. Dlatego dzisiaj w Rudzie Śląskiej podpisane zostało wspólne stanowisko do rządu o włączenie do rozmów:

– Stoimy na stanowisku, że do rozmów powinny być włączone również przedstawiciele wszystkich samorządów z gmin górniczych, przedstawiciele firm okołogórniczych, a oprócz tego wszystkie zainteresowane strony, które będą miały ogromny wpływ na dalszy rozwój naszego regionu, dlatego dzisiaj podpisaliśmy to stanowisko. Transformacja przyniesie nam więcej pożytku i dalszy rozwój dla naszego regionu, tylko wtedy, kiedy będziemy rozmawiać otwarcie, szeroko, z każdą stroną – tłumaczy Anna Hetman, prezydent Jastrzębia Zdroju reprezentująca Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce.

 

To zdanie podziela też Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. Dodaje, że rozmawiać trzeba nie tylko ze stroną społeczną:

Rząd rozmawia wyłącznie ze stroną społeczną i bardzo się cieszymy, że będzie pakiet osłon – ale pakiet osłon dla górników to nie wszystko.  Tu są jeszcze firmy okołogórnicze. Trzeba powiedzieć, że na Śląsku jest zatrudnionych 83 tysiące górników, natomiast osób zatrudnionych w firmach okołogórniczych jest 400 tysięcy.

Z kolei o przystąpienie do wspólnych rozmów apeluje także prezydent Rybnika Piotr Kuczera, reprezentujący Śląski Związek Gmin i Powiatów:

– Ja chciałbym zapowiedzieć „śląski okrągły stół” Śląski Związek Gmin i Powiatów, Stowarzyszenie Gmin Górniczych, ale też Górnicza Izba Przemysłowo Handlowa zapraszają do wspólnych rozmów, do dialogu o tym co ważne dla śląskich samorządów, dla śląskich przedsiębiorców. Wskazujemy, że ten dialog dlatego jest potrzebny, że nie można przeprowadzić procesu transformacji, bez udziału samorządów i bez udziału świata, który gospodarczo współpracuje z górnictwem.

Rozmowy strony rządowej ze związkowcami prowadzone są już od pół roku, ale nadal nie udało się wypracować ostatecznego kształtu umowy społecznej. Kolejna tura rozmów ma się odbyć w przyszłym tygodniu.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content