play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Śląski samorząd w połowie kadencji. Jaka jest sytuacja w regionie?

today21 maja 2021

Background

Władze wojewódzkie spotkały się dzisiaj z przedstawicielami mediów, by podsumować połowę kadencji, a także poinformować o obecnej sytuacji w regionie. Dobre informacje docierają z naszego regionalnego frontu walki z pandemią.

Podsumowanie połowy kadencji śląskiego samorządu

Mija półmetek pracy zarządu województwa śląskiego. Dziś marszałek Jakub Chełstowski podsumował dwa i pół roku i jak sam mówi o optymizmie świadczą liczby:

– Tych sukcesów przez 2,5 roku było dużo, ale były też porażki i błędy, które są naturalnym elementem sprawowania władzy. Ja się bardzo cieszę, że pomimo tych wszystkich trudności i tej sytuacji, która w lutym 2020 nas zastała, czyli COVID-19, potrafiliśmy współpracować. Myślę, że najlepszym takim podsumowaniem są liczby: udało nam się stworzyć największy budżet w historii samorządu wojewódzkiego – prawie 2 miliardy złotych. 

Od 2,5 roku w województwie śląskim rządzi Prawo i Sprawiedliwość po tym jak radny sejmiku Wojciech Kałuża związany z Platformą Obywatelską opuścił jej szeregi i przeszedł do PiS. To dało większość tej partii i możliwość samodzielnego rządzenia.

Sytuacja epidemiczna w regionie

Spotkanie z dziennikarzami było również okazją, by przekazać najświeższe informacje o walce z pandemią w województwie. Sytuacja w regionie się poprawia, wolnych łóżek jest znacznie więcej, dlatego niektóre, szpitalne oddziały wrócą do pracy – zapowiedział dziś w Katowicach wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek. Wojewoda mówił o statystykach, które na ten moment pozwalają patrzeć w przyszłość z nadzieją:

– Ten poziom testów pozytywnych 3 tygodnie temu za czwartek był dwudziestoprocentowy – czyli 1 na 5 testów był pozytywny. A z danych z dnia wczorajszego mamy ten udział pięcioprocentowy. Można zauważyć, że o 5% ta struktura spadała z każdym tygodniem. To jest dla nas bardzo ważna informacja. 

Już wkrótce w większości placówek działać ma interna, a także oddziały neurologii i chirurgii ogólnej. Do końca maja ma być plan systemu hospitalizacji dla województwa na okres wakacyjny i powakacyjny. – Walka z koronawirusem to dla nas bardzo trudny czas – zaznacza dr Paweł Mieszczański ze Szpitala MSWiA w Katowicach:

– Nie mieliśmy takiego wyzwania – my lekarze uczymy się tego na studiach, przygotowujemy się do takich sytuacji, ale w rzeczywistości, przynajmniej moje pokolenie lekarskie, nie miało do czynienia z taką epidemią. 

Dziś resort zdrowia przekazał informację o niespełna 1700 zakażeniach w skali całego kraju. Na Śląsku zakaziło się 200 osób. 33 pacjentów nie przeżyło zakażenia.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content