play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Śląskie: 140 kolumn na A1 i A4. Będzie łatwiej wezwać pomoc

today19 sierpnia 2021

Background

140 kolumn alarmowych zamontowano na autostradzie A1 pomiędzy węzłem Pyrzowice a granicą z Czechami oraz na A4 od węzła Gliwice Sośnica aż za węzeł Katowice Murckowska. – Tym samym na 116 km odcinków autostrady dostosowaliśmy system łączności alarmowej do przepisów techniczno-budowlanych dotyczących autostrad płatnych – deklarują przedstawiciele GDDKiA w Katowicach.

Kolumny alarmowe, 12 ze 140, ustawiono na Miejscach Obsługi Podróżnych: Mszana Północ i Południe, Rowień Wschód i Zachód, Knurów Wschód i Zachód, Wieszowa Wschód i Zachód, Dobieszowice Wschód i Zachód, Wirek i Halemba. Cały system łączności alarmowej podłączony jest do kabla światłowodowego, a sygnał z kolumn alarmowych trafia do Centrum Dyspozytorskiego – Punktu Informacji Drogowej zlokalizowanego w siedzibie Rejonu w Zabrzu. Kolumny alarmowe są zasilane ekologicznym systemem poprzez panele fotowoltaiczne i baterie.

Jak znaleźć kolumnę alarmową?

Jest wykonana i zlokalizowana tak, aby była widoczna i łatwa do znalezienia przez użytkowników autostrady – nawet w ciemności i w warunkach słabej widoczności. Zawiera widoczne oznakowanie wskazujące na jej przeznaczenie – symbol słuchawki oraz znak SOS. Jej lokalizacja jest dodatkowo wskazana poprzez oznakowanie na słupkach prowadzących (hektometrowych) odpowiednim symbolem słuchawki telefonicznej (U-1d lub U-1e), w kierunku do najbliższej kolumny oraz opisana numerem identyfikującym zgodnym z jej lokalizacją. Jest łatwa w obsłudze i nie wymaga używania rąk w trakcie rozmowy dzięki zastosowaniu zestawu głośnomówiącego.

System łączności alarmowej także na A1 Częstochowa Południe – Pyrzowice

Umowa na montaż systemu łączności alarmowej, która została podpisana w listopadzie 2019 r., przewiduje także utrzymanie całego systemu przez cztery lata, liczone od dnia końcowego odbioru robót. – W 2021 r. rozszerzyliśmy zakres umowy o wpięcie do Centrum Dyspozytorskiego w Zabrzu istniejącego systemu łączności alarmowej na autostradzie A1 na odcinku od węzła Częstochowa Południe do węzła Pyrzowice – usłyszeliśmy w GDDKiA w Katowicach.

Całkowity koszty inwestycji, wraz utrzymaniem systemu przez cztery lata, to prawie 11,2 mln zł. 

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content