play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Śląskie: Dzwonili do przypadkowych osób i mówili, że podłożyli bombę

today2 marca 2020

Background

Policjanci z wydziału kryminalnego bieruńskiej komendy ustalili odpowiedzialnych za fałszywy alarm bombowy w Lędzinach. Okazali się nimi dwaj 11-letni mieszkańcy województwa dolnośląskiego. Chłopcy dla zabawy wybierali przypadkowe numery telefonów, informując swoich rozmówców o podłożeniu bomby. O sprawie zostanie powiadomiony sąd rodzinny, który może obciążyć rodziców kosztami akcji ratunkowej.

 

Alarm bombowy w jednym z bloków w Lędzinach przy ul. Długosza został wywołany 13 lutego br., kilkanaście minut po godzinie 13.00. Na telefon starszej lokatorki zadzwonił anonimowy rozmówca, który powiedział, że w domu została podłożona bomba, po czym się rozłączył. Kobieta powiadomiła służby ratunkowe, które natychmiast przystąpiły do sprawdzenia zagrożonego budynku mieszkalnego. Na miejsce skierowano patrole policyjne wraz z pirotechnikami, a także kilka zastępów straży pożarnej. Po przeszukaniu budynku nie znaleziono żadnego ładunku wybuchowego. Informacja okazała się fałszywym alarmem. Bieruńscy kryminalni przystąpili do ustalenia sprawcy nieodpowiedzialnego żartu. Namierzyli miejsce, z którego wykonano połączenie. Rodzice 11-letniego chłopca z Brzegu Dolnego byli zaskoczeni, kiedy w drzwiach ich mieszkania stanęli policjanci z Bierunia i opowiedzieli o całym zdarzeniu. Jak się okazało, ich syn wspólnie z kolegą w tym samym wieku dla zabawy postanowili dzwonić z zastrzeżonego telefonu na przypadkowe numery i wywołać fałszywe alarmy bombowe. Oprócz połączenia do Lędzin, wykonali jeszcze kilka innych. Sprawa trafi do sądu rodzinnego, który zadecyduje o dalszym losie chłopców. Ich rodzice mogą ponieść koszty akcji służb ratowniczych.

Anonimowy telefon o podłożeniu ładunków wybuchowych uruchamia procedurę działań różnych służb, w tym policji. Autorzy takich bezmyślnych żartów są jednak bardzo szybko ustalani i obciążani kosztami akcji.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content