play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Śląskie: Ktoś zajął miejsce w pociągu Ukraince. „Mężczyźni grozili jej śmiercią”

today28 lutego 2020

Background

Policjanci z komisariatu I w Częstochowie zatrzymali dwóch młodych mężczyzn, którzy w pociągu relacji Przemyśl – Jelenia Góra ubliżali i grozili 48-letniej kobiecie z powodu jej przynależności narodowej. Prokurator zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego. Grozi im kara do 5 lat więzienia.

 

Do zdarzenia doszło w niedzielę w pociągu pasażerskim relacji Przemyśl – Jelenia Góra. 48-letnia obywatelka Ukrainy z uwagi na problemy zdrowotne wykupiła w jednym z przedziałów miejsce siedzące. Gdy jednak chciała usiąść na swoim miejscu zauważyła, że jest ono zajęte. Poprosiła siedzącą tam kobietę, aby ustąpiła jej miejsca, na które ma wykupioną rezerwację. Spotkała się jednak się z odmową. Doszło do kłótni, w którą włączyli się inni podróżni – 27-letni mieszkaniec Wrocławia i 25-latek z powiatu oławskiego. Mężczyźni zaczęli ubliżać 48-latce i grozić jej śmiercią. Wobec obywatelki Ukrainy padło wiele obelżywych słów na tle jej narodowości.

Świadkiem tej sytuacji była załoga pociągu, która na miejsce wezwała policjantów. Patrol dzielnicowych z częstochowskiej „jedynki” zatrzymał sprawców, a przestraszona kobieta trafiła do szpitala, gdzie została jej udzielona pomoc medyczna w związku z silnym stresem, jakiego doznała. Mężczyźni, kierujący nienawistne słowa do obywatelki Ukrainy, usłyszeli już zarzuty. Grozi im za to kara do 5 lat więzienia. Prokurator zastosował również wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego.

KODEKS KARNY:

Art. 119 § 1 Kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5

Art. 257 Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content