play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Śląskie: Przypadek omikrona w województwie? Badane są próbki od osoby, która wróciła z Afryki

today1 grudnia 2021

Background

Nowa odmiana koronawirusa o nazwie omikron jest kolejnym powodem do niepokoju. Już niebawem stanie się jasne czy pierwszy przypadek zachorowania na tę wersję będzie miał miejsce w woj. śląskim. Sanepid bada próbkę od osoby, która wróciła z Afryki.

Pandemia COVID-19 dalej trwa. Nowe zachorowania oraz zgony pojawiają się z każdym kolejnym dniem. Na domiar złego w Afryce odkryto nową odmianę koronawirusa o nazwie omikron. Może ona o wiele łatwiej się rozprzestrzeniać, również wśród osób zaszczepionych. Każdy kto wraca z zagranicznej podróży jest monitorowany przez sanepid. Nie inaczej było z jednym z mieszkańców naszego województwa.

– Sanepid skontaktował się z mieszkańcem naszego województwa, który w ostatnich dniach wrócił z wycieczki z krajów południowej Afryki. W rozmowie okazało się, że mężczyzna narzekał na pewne dolegliwości takie jak ból głowy, był bardzo zmęczony, ale zrzucał to na karb długiej podróży. Po rozmowie z sanepidem mężczyzna mimo że, był zaszczepiony poddał się testom na obecność koronawirusa i niestety pobrane próbki okazały się być dodatnie – mówi naszemu reporterowi Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego.

Na ten moment nie jest jasne czy mieszkaniec zaraził się nowa odmianą COVID-19. Sanepid wnikliwie analizuje pobrane próbki. Jej wynik poznamy pod koniec tygodnia.

– Obecnie próbki są sekwencjonowane w laboratorium w katowickim sanepidzie pod kątem obecność kolejnej mutacji koronawirusa. Dlatego pod koniec tygodnia będziemy wiedzieć czy nowa odmiana omikron jest właśnie w tych próbkach – zapowiada Kucharzewska.

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content