play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Śląskie: Przetestowali już ponad 5 tysięcy pracowników. 20% miało wynik dodatni

today25 listopada 2020

Background

6,5 tysiąca pracowników systemu pomocy społecznej na Śląsku objętych jest badaniom przesiewowym w kierunku wykrywalności korona wirusa. Od października testowani są asystenci rodzin, opiekunowie osób starszych, pracownicy noclegowni, domów pomocy społecznej i innych instytucji.

Pieniądze na ten cel przekazał marszałek województwa śląskiego.

-Półtora milion złotych na 6,5 tysiąca testów. Zgłosiło się do nas 111 jednostek tego systemu pomocy społecznej. Do dziś wymazaliśmy pracowników z 93 jednostek, więc do 11 grudnia zakończymy tę akcję – mówi Izabela Domogała, wicemarszałek województwa Śląskiego.

Projekt realizowany jest na potrzeby Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, a badania wykonuje Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu.

-Wyciągnęliśmy wspólnie wnioski z okresu wiosennego. Wtedy jeszcze takich usystematyzowanych działań nie prowadziliśmy. Oczywiście były akcje w poszczególnych DPS-ach, ale akcji na taką skalę jeszcze nie przeprowadzaliśmy. Ta akcja trwa od października. Przebadaliśmy już ponad 5 tysięcy pracowników systemu opieki społecznej i widzimy, że z tej grupy 20 % to osoby, które przechodziły chorobę bezobjawowo – tłumaczy Adam Konka, prezes Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu. 

Dziś jeden z wymazobusów, w którym biotechnolodzy pobierali próbki do badań, stał przed Domem Pomocy Społecznej „Przyjaźń” w Tarnowskich Górach. Jak się okazuje już drugi raz.

-Skorzystaliśmy z zapisu regulaminu jeśli chodzi o ten program. Był tam zapis mówiący o możliwości kolejnego testowania pracowników. Zgłosiłam takie zapotrzebowanie, ponieważ ma to sens. Za pierwszym razem wychwyciliśmy kilka osób z dodatnim wynikiem – mówi Izabela Szeliga, dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Przyjaźń”.

Cała procedura związana z badaniem trwa zaledwie kilkanaście minut – potwierdza naszej reporterce, koordynatorka projektu Anna Szwed i dodaje, że wynik badania jest znany najwcześniej po 4 godzinach, od momentu trafienia próbki do laboratorium.

Fot: Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu

 

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content