play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Śląskie: Rośnie liczba osób bez pracy. W tym mieście jest najgorzej

today29 września 2020

Background

Pandemia koronawirusa zbiera swoje negatywne żniwo, nie tylko na polu zdrowotnym, ale też w gospodarce. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają złudzeń. Rośnie bezrobocie i województwo śląskie nie jest tu wyjątkiem.

– Pod koniec sierpnia bieżącego roku, liczba bezrobotnych, zarejestowanych w urzędach pracy województwa śląskiego, wyniosła 89 tysięcy  i zwiększyła się, w porównaniu do ubiegłego roku, o 28,2 % – mówi Radiu Piekary Renata Włodarska z Urzędu Statystycznego w Katowicach.

– Najwyższą stopę bezrobocia zanotowano w Bytomiu. To 10,5 % wobec 8,5 % pod koniec sierpnia ubieglego roku. Najniższą stopę odnotowano w Katowicach, bo 1,5 %.  W skali roku stopa bezrobocia wzrosła we wszystkich powiatach województwa ślaskiego – dodaje Renata Włodarska.

Międzynarodowa Organizacja Pracy za bezrobotnego uznaje osobę w wieku 15–74 lat, która jednocześnie spełnia trzy warunki: w okresie badanego tygodnia nie była osobą pracującą, aktywnie poszukiwała pracy i była gotowa podjąć pracę w badanym tygodniu lub następnym. Za bezrobotnego uważa również osobę, która nie poszukiwała pracy, ponieważ miała pracę zapewnioną i oczekiwała na jej rozpoczęcie przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące oraz była gotowa ją podjąć.

Co sądzicie o liczbie miejsc pracy w miastach w których mieszkacie? Czekamy na Wasze komentarze.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content