play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Śląskie: Sanepid ujawnił wyniki badań próbki na obecność omikrona. Sprawdzane są kolejne osoby

today3 grudnia 2021

Background

Sanepid przedstawił wyniki badań próbki na obecność omikrona. Sprawdzana była jeszcze jedna osoba z innego województwa. Oba wyniki są negatywne. Oznacza to, że mieszaniec Górnego Śląska, który wrócił z zagranicznej podróży nie jest zakażony nowym wariantem koronawirusa.

Zgodnie z tym, o czym wcześniej informowaliśmy istniało zagrożenie, że pierwszy przypadek zachorowania na nowy wariant COVID-19 o nazwie omikron może wystąpić w woj. śląskim.

Jeden z mieszkańców, wrócił z wycieczki w Afryce z objawami wskazującymi na obecność wirusa, mimo że przeszedł on szczepienie. Wynik testu potwierdził te przypuszczenia. W związku z tym sanepid pobrał próbki do zbadania tego, czy jest to wspomniana odmiana omikron.

Nadal nie mamy w Polsce wykrytego pierwszego przypadku wariantu omikron. Dwie próbki sekwencjonowane w wojewódzkich stacjach sanitarno-epidemiologicznych, na Pomorzu i na Śląsku wykazały obecność wirusa w wariancie delta, a nie omikronu – mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Obecnie trwają badania kolejnych próbek od osób u których podejrzewa się nowa odmianę koronawirusa. Odkrycie tego wariantu miało miejsce w Afryce. Jest on bardzo niebezpieczny i może spotęgować ilość zakażeń.

– Oczywiście to nie jest koniec. W tej chwili do sekwencjonowania mamy sześć próbek z podejrzeniem wariantu omikron – oznajmia Andrusiewicz.

fot. Freepick

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content