play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Śląskie teksty i nowoczesne brzmienie! Znacie ten zespół?

today29 maja 2020

Background

Śląskie teksty i nowoczesne brzmienie! Znacie ten zespół? ROSZAK SHOW to grupa profesjonalnych muzyków ze Śląska, którzy wychowali się na muzyce pop/rock lat 80. i 90., śpiewanej po angielsku albo po polsku. Pomyśleli, że fajnie byłoby grać taką muzykę z tekstami osadzonymi w „Śląskiej Godce” i stworzyć SHOW, który na długo pozostanie publiczności w pamięci.

Marcin Roszak, lider i założyciel zespołu, napisał muzykę i teksty do wszystkich utworów. Oprócz Marcina zespół tworzą: Piotr Zaufal – basista oraz aranżer utworów zespołu; Sylwester Sośniak – gitary; Tomasz Pala – instrumenty klawiszowe; Kamil Wójcik – perkusja oraz sekcja dęta – dr Artur Motyka, Olek Knura i Kamil Wolner. To wykształceni muzycy z dużym dorobkiem artystycznym, którzy grali w wielu znanych składach, między innymi z Kayah, Stanisławem Sojką czy Marcinem Wyrostkiem.

Trwający 90 minut SHOW, wykonywany jest na żywo, bez playbacków – to niezwykle emocjonujący miks muzyki, choreografii, scenografii, światła i dźwięku. Wszystko okraszone gwarą śląską, w której jest napisanych dwanaście energetycznych piosenek z pozytywnym przesłaniem. Zależy im na pokazaniu piękna gwary śląskiej, która większości ludziom kojarzy się z językiem śmiesznym, rubasznym, a czasami nawet przaśnym. Zespół chce na początek promować projekt na Śląsku, ale potem również w całym kraju, a nawet poza jego granicami, grając koncerty dla Polonii na całym świecie. Grupa planuje wydanie w 2021 roku płyty
z piosenkami w gwarze śląskiej.

Nikt tu nie jest przypadkowy, ponieważ przyświeca nam jeden cel. – mówi Marcin Roszak – Zawsze marzyliśmy, żeby wziąć udział w świetnym show pokroju Micheala Jacksona, Phila Collinsa czy Tiny Turner i postanowiliśmy, że stworzymy i połączymy koncert muzyczny pełen ciekawych utworów w doskonałych aranżacjach, popisów solowych muzyków, z całym scenariuszem, dramaturgią oraz zaplanowaną grą świateł. Muzyka na Śląsku jest pozytywna i zawsze taka była. Miała i ma za zadanie przede wszystkim podnosić na duchu. Wynikało to stąd, że w XIX wieku, kiedy na Górny Śląsk dotarła rewolucja przemysłowa, ludzie mieli niewiele czasu na słuchanie muzyki – pracowali sześć dni w tygodniu, typowa dniówka rzadko trwała krócej niż 10 godzin. W sobotę wieczorem i w niedzielę po południu nie mieli potrzeby w słuchanej muzyce doszukiwać się szczególnej rozkminy. Chcieli przy muzyce odprężyć się i zapomnieć o trudnościach życia. Stąd muzyka śląska była niemal wyłącznie w durowych tonacjach. Wykonując nasze koncerty chcemy do tego nawiązywać. Zapraszamy wszystkich do zabawy podczas naszego show. Dzięki naszej muzyce, ale też reżyserii świateł i choreografii nasi widzowie na półtorej godziny oderwą się od swojego codziennego życia i spędzą z nami niezapomniane chwile.

Więcej informacji na www.roszakshow.pl

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content