play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Śląskie: Ważna zmiana! 112 przejmie numer alarmowy 998

today23 sierpnia 2021

Background

Od 9 września 2021 roku wybierając numer alarmowy straży pożarnej – 998 – mieszkańcy województwa śląskiego połączą się z operatorem numeru alarmowego 112. Zmiana ta pozwoli na sprawne powiadamianie oraz dysponowanie odpowiednich służb, a co za tym idzie ulepszy system powiadamiania ratunkowego.

– Jestem pewien, że dzięki wieloletniemu doświadczeniu operatorów CPR Katowice przejęcie obsługi numeru alarmowego 998 w województwie śląskim przebiegnie bezproblemowo. Przejęcie pozwoli usprawnić działanie systemu powiadamiania ratunkowego, ujednolicając sposób obsługi zgłoszeń, a przede wszystkim odciążając dyspozytorów Straży Pożarnej i pozwalając im w czasie zdarzeń skupić się na zarządzaniu podległymi siłami i środkami. To nie jest dla nas coś nowego, zgłoszenia kierowane na numer alarmowy 112 podlegające obsłudze przez Straż Pożarną obsługujemy od samego początku działania, czyli od 2013 roku. Dzięki bardzo dobrej współpracy z Państwową Strażą Pożarną wypracowane dotychczas procedury dają rękojmię profesjonalnego działania ONA – mówi Tomasz Michalczyk, Dyrektor Wydziału Powiadamiania Ratunkowego ŚUW w Katowicach.

Śląskie jest kolejnym województwem, w którym numer 998 zostanie przełączony na numer alarmowy 112. Pilotaż przełączania numeru alarmowego Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął się bowiem w lutym 2021 r. od województw podlaskiego i lubelskiego. W związku z jego zadowalającym przebiegiem od kwietnia przełączane są kolejne województwa, a do końca czerwca 2021 r. przełączenie zostało pomyślnie zrealizowane w 9 z nich.

W Śląskiem przełączanie numeru 998 rozpocznie się 9 września 2021 r. i potrwa do 20 września. Pierwszą jednostką, z której wywołania alarmowe zostaną przekierowane do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, będzie Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, a dalsze przełączanie będzie realizowane zgodnie z harmonogramem zamieszczonym poniżej.

Co istotne, numer 998 będzie nadal funkcjonował, ale mieszkańcy nie połączą się jak dotychczas bezpośrednio z Państwową Strażą Pożarną, a z dyspozytorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który po zakwalifikowaniu zgłoszenia przekaże je do odpowiednich służb. Pozwoli to nie tylko na jednoczesne powiadomienie wszystkich właściwych ze względu na rodzaj zgłoszenia służb, ale także na wyeliminowanie fałszywych i bezzasadnych zgłoszeń. Ujednolici to też sposób obsługi zgłoszeń, w tym obcojęzycznych, oraz połączeń eCall, czyli ogólnoeuropejskiego systemu powiadamiania o wypadkach drogowych.

998 drugim numerem przekierowanym na 112

Warto przypomnieć, że 998 to drugi po numerze 997 numer alarmowy, z którego połączenia będą przekierowywane na 112. Operatorzy numerów alarmowych w CPR w Katowicach, poza połączeniami skierowanymi  bezpośrednio na numer 112, odbierają numer alarmowy policji od listopada 2017 r. Pilotaż przełączania tego numeru został bowiem przeprowadzony w naszym województwie, a po jego pozytywnej ocenie w 2018 roku numer 997 został przełączony kolejno we wszystkich pozostałych regionach. Dla obywateli przełączenie to właściwie nie było odczuwalne. Numer 997 też nie został zlikwidowany – działa nadal, z tą różnicą, że wybrane na niego połączenia odbiera operator w CPR.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content