play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Śląskie żubry na gościnnych występach w Hiszpanii!

today4 listopada 2020

Background

Śląskie żubry na gościnnych występach w Hiszpanii! Nie minął nawet dzień od momentu kiedy uciekinierzy z rezerwatu „Żubrowisko” powrócili do Jankowic, a ich „koledzy” wyruszyli z Polski do Hiszpanii. Na Półwysep Iberyjski kolejne zwierzęta wyjechały w ramach realizacji projektu „Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe”, którego celem jest zapewnienie trwałości i rozwoju populacji żubra. Do zagrody w Andaluzji pojechało dziewięć zwierząt, trzy byki i sześć krów, pochodzących z hodowli w Gołuchowie, Jankowicach i Pszczynie.

 

Śląskie żubry na gościnnych występach w Hiszpanii! Żubry na co dzień żyjące w między innymi w rezerwacie „Żubrowisko” w Jankowicach, na terenie katowickiego Nadleśnictwa Kobiór, po przewiezieniu do Hiszpanii trafią do zagrody hodowlanej położonej w Andaluzji na wysokości ok. 600 m n.p.m. Przygotowania do dalekiej podróży żubrów nie były łatwe dla leśników z Kobióra, gdyż zbiegły się z poszukiwaniami trzech samców które opuściły rezerwat i zapuściły się, aż pod rogatki Tychów…

Transport tak dużych zwierząt jak żubry zawsze jest sporym przedsięwzięciem. Nim żubry trafiły do skrzyń w których wyruszyły do Andaluzji, dokonano wyboru odpowiednich osobników, które następnie poddano stosownym badaniom weterynaryjnym. W dniu wyjazdu wskazane osobniki zostały odłowione i trafiły do specjalnych drewnianych skrzyń gdzie przed samym wyjazdem zostały nakarmione i napojone – tłumaczy Marek Mróz, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

W miejscowości Carretera del Santuario gdzie dotrą, żubry będą się czuły znakomicie. – Zagroda w ośrodku hodowli w Andaluzji ma powierzchnię około 1000 ha. Żyją tam m.in. rysie iberyjskie, sępy i orły, a obszar znajduje się pod ochroną. Głównym celem wysyłania żubrów do innych krajów jest tworzenie tzw. metapopulacji, czyli wielu rozproszonych stad, które są od siebie odizolowane. Minimalizuje to ryzyko przenoszenia wielu chorób, na które żubry – z uwagi na niską zmienność genetyczną – są wyjątkowo podatne – dodaje Marek Mróz.

Od początku restytucji żubra z Polski do innych krajów wyjechało niemal 500 żubrów, głównie do Niemczech, Francji, Hiszpanii i Czech. Aż 20 żubrów opuściło Europę. Wcześniej przeciętnie z Polski wyjeżdżało pięć zwierząt rocznie. Dzięki projektowi Lasów Państwowych przez dwa lata w świat wysłanych zostało kilkadziesiąt osobników.

Opiekę merytoryczną nad hodowlą w Hiszpanii sprawuje European Bison Conservation Center of Spain, który bierze udział w programie ochrony gatunku realizowanym na terenie Europy.

info i fot. rzecznik RDLP w Katowicach

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content