play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Ślązacy tracą zdrowie, mogą też stracić grube pieniądze

today24 lutego 2021

Background

Cieszymy się ze stabilizacji pogody i ciepłych słonecznych promieni, jednak jest powód, dla którego i na obecną pogodę można narzekać. A to wszystko w czasie rozmów o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Kaszel i ból głowy? Nic dziwnego

Bezwietrzna aura sprawia, że wszystkie spaliny wyprodukowane przez mieszkańców aglomeracji, wiszą nad ich głowami. Smog znów dał o sobie znać.

Czerwone, a miejscami nawet bordowe są dzisiejsze mapy powietrza. Smog już czuje się w powietrzu. Jest bardzo źle – poziomy stężeń pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 – znacznie przekroczone na niemal całym obszarze województwa. Najgorzej będzie od południa w miastach aglomeracji – gdy stężenia przekroczą 150 mikrogramów na metr sześcienny, czyli bardzo dużo.

Nieco lepsze powietrze – ale ciągle dalekie od zdrowego – dopiero od piątku.

Tymczasem ważą się losy FST

Jeśli szybko nie zrobimy porządku ze stanem jakości powietrza – to nie dość, że będziemy tracić zdrowie to jeszcze pieniądze. I to niemałe. Województwo śląskie może stracić miliard euro z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Warunkiem uzyskania przez Polskę pełnej puli, w której Śląskie jest najważniejszym beneficjentem, było zadeklarowanie przez rząd neutralności klimatycznej do 2050. Jeden z członków tego rządu właśnie stwierdził, że to nie nastąpi, w związku z czym Fundusz zostanie obcięty o połowę, czytamy w „Dzienniku Zachodnim”.

Związki zawodowe domagały się przekazania na Śląsk 70 proc. krajowej puli FST – rząd zgodził się tylko na połowę.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content