play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Slonsko godka wraca do Sejmu

today21 lutego 2020

Background

Animowanie debaty publicznej wokół tematu języka śląskiego i przygotowanie gruntu pod uznanie go za język regionalny i wprowadzenie do szkół. Takie cele stawiają sobie członkowie nowo powołanego Parlamentarnego Zespół ds. Języka Śląskiego i Kultury Śląskiej. Dziś zespół organizuje w Sejmie pierwszą debatę. Złożony zostanie także projekt ustawy o nadaniu statusu języka regionalnego językowi śląskiemu.

 

Parlamentarny Zespół ds. Języka Śląskiego i Kultury Śląskiej został powołany do życia w grudniu ur. przez kilkunastu posłów z różnych partii opozycyjnych. W ubiegłych tygodniu ukonstytuował się zarząd zespołu – jego przewodniczącą została Monika Rosa, posłanka Koalicji Obywatelskiej z Katowic, a funkcję wiceprzewodniczących zespołu objęli Maciej Kopiec i Marek Plura.

 

Zespół od razu zabiera się do działania i dziś organizuje pierwsze wydarzenie w Sejmie.

 

– 21 lutego to dla nas szczególna data, tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego i chcemy go uczcić debatą o sytuacji języków zagrożonych w Polsce. Będziemy rozmawiać o aktualnej kondycji języka śląskiego i wilamowskiego oraz zastanowimy się, jaka rysuje się przed nimi przyszłość – mówi posłanka Monika Rosa, która poprowadzi  dyskusję.

 

Poza członkami zespołu wezmą w niej udział eksperci. O języku wilamowskim opowiadać będzie etnolożka prof. Justyna Olko z Uniwersytetu Warszawskiego, zaś na temat sytuacji języka śląskiego wypowiedzą się badająca śląski ruch emancypacyjny socjolożka prof. Ewa Michna z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Marcin Musiał, śląski regionalista i współautor (z Moniką Rosą) książki „Kiedy umrze ślōnsko gŏdka”.

 

Jak zaznacza Monika Rosa, to nie koniec wydarzeń wokół śląskiej godki w Sejmie tego dnia. Katowicka posłanka, podobnie jak w poprzedniej kadencji, chce walczyć o uznanie języka śląskiego za język regionalny. Dziś złoży w Sejmie projekt stosownej ustawy.

 

– W poprzedniej kadencji Sejmu złożona przeze mnie ustawa przeleżała 1,5 roku w sejmowej zamrażarce, by na sam koniec kadencji PiS odrzucił ją bez żadnej dyskusji. A temat języka śląskiego, którym według spisu powszechnego z 2011 r. posługuje się ponad pół miliona obywatelek i obywateli Polski, nie może być przemilczany. To sprawa dla nas, Ślązaków, podstawowa – mówi Rosa.

 

To nie pierwszy raz, kiedy do Sejmu trafia projekt ustawy zakładającej uznanie języka śląskiego za język regionalny. Dotychczas się nie udawało, ale czy tym razem będzie inaczej? Według Marcina Musiała, który jest współautorem projektu ustawy, jest na to szansa.

 

– Język śląski się dynamicznie rozwija i przekonuje do siebie dotychczas nieprzekonanych. Jednocześnie jest, podobnie jak inne mniejszościowe języki w Polsce, zagrożony wymarciem. By ochronić śląską godkę, trzeba wprowadzić ją do szkół, a na to trzeba ustawowych środków. Nie może być tak, że rząd lekką ręką wydaje 50 milionów złotych na projektowany katowicki panteon, a na żywą kulturę języka śląskiego nie wydaje ani złotówki – mówi Musiał.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content