play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

„Służbę zdrowia czeka tragiczna jesień”. Internista Marcin Markiel o tym, jak odróżnić grypę od koronawirusa

today8 września 2020

Background

Internista Marcin Markiel, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny numer 4 w Bytomiu, o tym, jak odróżnić grypę od koronawirusa. W rozmowie m.in. o tym, jak będzie wyglądała jesień w polskiej służbie zdrowia.

 

Koronawirusa jest bardzo trudno złapać w ramy. Da się w ogóle odróżnić jego objawy od grypy czy zwykłego przeziębienia?

Wszystkie choroby wirusowe, te które dotyczą układu oddechowego, mają bardzo podobny wachlarz objawów. Są pewne cechy, które nam pozwalają mniemać, że mamy do czynienia z jedną, druga lub trzecią, albo jeszcze inną grupą chorób wirusowych, natomiast na 1 rzut oka jest to nierozróżnialne.  Nagły początek z wysoką gorączka i bólami mięśnowymi bardziej dotyczy grypy. Duszność i płytki oddech pozwolą nam myśleć o koronawirusie. Katar i zatkany nos bardziej o przeziębieniu.

Kiedy najbardziej odczujemy okres zachorowania na grypę?

W zasadzie ten okres zaczyna sie już teraz. To jest zwykle koniec wrzesnia, październik, listopad, ale tak na prawdę szczyt sezonu grypowego w Polsce przypada na miesiące wczesnowiosenne: przełom lutego/marca i kwiecień. Już teraz zaczyna się jednak migracja wirusów w naszej szerokości geograficznej.

Jest jakiś schemat, odpowiednia kolejność, występowania objaów w koronawirusie czy grypie? Można wyłapać jakiś szczegół?

Okres inkubacji. W koronawirusie jest on troszeczkę dłuższy niż w przypadku grypy. W przypadku grypy to 1,2,3,5 dni, w koronawirusie od tygodnia do 2 tygodni. Grypa to gwałtowny początek – dreszcze, gorączka, bóle mięśniowe. Jeśli chodzi o koronawirusa, te objawy mogą być zwiewne lub może ich nie być wcale i dolegliwości bólowe mogą być mniejsze. Koronawirus to nagła duszność, bardzo spłycony oddech, gorączka. Katar jest nietypowy dla koronawirusa. Może pojawić się utrata węchu czy smaku i to powinno być alarmujące. Mogą też pojawiać sie objawy typowe dla zatrucia pokarmowego, ale one, niestety, mogą wystepować też w grypie czy innych wirusach przeziębienia.

Jaka jesień czeka polską służbę zdrowia?

Myślę, że tragiczna. Skumulują nam się,  te sezonowe zachorowania razem z koronawirusem. Jest tutaj mnóstwo objawów, które nie są do odróżnienia na pierwszy rzut oka. Epidemia i panika cały czas trwa. Jest mocne dociążenie psychiczne nas wszystkich. Jest też presja i strach społeczeństwa. Oczywiście uzasadniony, bo ta choroba jest poważna. Proszę mi wierzyć.

O czym powinniśmy pamiętać?

Ja apeluję o dystans społeczny, noszenie maseczek, i dezynfekcję rąk. Oczywiście ważny jest też zdrowy rozsądek. Dla ułatwienia diagnostyki możemy zaszczepić się na grypę. To jest ważne, bo pozwola nie tylko skrócić czas diagnsotyki, ale także uchronić nas przed grypą i poważnymi powikłaniami. Można też zaszczepić sie na pneumokoki, czyli bakteryjne zapalenie płuc. Im więcej możemy powiedzieć na temat naszego statusu immunologicznego, czyli na co się szczepiliśmy, bedzie łatwiej postawić diagnozę i podjąć szybkie leczenie.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał: Kamil Zatoński

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content