play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Śmieci na drodze. Drogowcy apelują o zachowanie porządku

today27 maja 2020

Background

Podróżując autem „produkujemy śmieci”. Użytkownicy dróg często się ich pozbywają, wyrzucając przez okna samochodów lub pozostawiając na poboczu. W ten sposób trafiają na jezdnię lub pas drogowy.

Odpady na drodze to nie tylko kwestia estetyki i kosztów ich sprzątania, ale również bezpieczeństwo, przekonuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), apelując o zachowanie porządku.

Rolą GDDKiA jest budowa dróg oraz utrzymywanie jej nawierzchni, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń, które są związane z drogą. W okresie zimowym zarządca odpowiada za utrzymanie drogi poprzez jej odśnieżanie i zwalczanie śliskości. Ważnym obowiązkiem jest również utrzymywanie czystości w obrębie zarządzanych dróg. Patrole służby drogowej podczas objazdów zauważają duże ilości śmieci, które wyrzucane są z samochodów. I nie są to tylko te, których podróżni pozbywają się podczas podróży, ale również odpady wielkogabarytowe czy nawet gruz, wyrzucany w pasie drogowym. Tam, a nawet na jezdni, leżą rzeczy, które stwarzają zagrożenie. Najczęściej z aut wyrzucane są plastikowe butelki, opakowania po jedzeniu, puszki po napojach. Na jezdnię trafiają też resztki rozerwanych opon czy połamane kołpaki.

Sprzątanie wiąże się z kosztami, które ponosi zarządca drogi. Środki na utrzymanie dróg krajowych pochodzą ze Skarbu Państwa, a więc z kieszeni podatników. A nie są to małe kwoty. Dla przykładu koszt utrzymania czystości dróg w 2019 r. przez Oddział w Białymstoku wyniósł 3,6 mln zł brutto, w Olsztynie blisko 3,8 mln zł brutto, a w Krakowie ok. 3,1 mln zł brutto. GDDKiA utrzymuje prawie 17 700 km dróg krajowych, a z uwzględnieniem dodatkowych jezdni, np. dróg serwisowych, to już blisko 20 000 km. To, ile trzeba będzie przeznaczać na sprzątanie zależy od wszystkich użytkowników. I każdy może się przyczynić do zmiany.

Drogowcy apelują do kierowców, aby śmieci wyrzucać do specjalnie wyznaczonych koszy, które są ustawione w rejonie Miejsc Obsługi Podróżnych i parkingów. Odpady „wyprodukowane” podczas jazdy, np. butelka po wodzie czy opakowanie po posiłku typu fast food, można wyrzucić w domu lub po dotarciu do celu podróży.

źródło: GDDKiA

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content