play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

ŚMIERTELNE zatrucie czadem. Mieszkanki Ustronia nie udało się uratować

today2 lutego 2021

Background

Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla w Ustroniu. Bezwonny i zabójczo groźny gaz ulatniał się w mieszkaniu przy Świerkowej.

Strażaków powiadomiła sąsiadka kobiety. Po przyjeździe strażaków okazało się, że nieprzytomna osoba znajduje się na klatce schodowej na drugim piętrze budynku. Wezwano też pogotowie – ale przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon kobiety. Przyczyny śmierci 67-latki będzie ustalać teraz policja.

Pod koniec ubiegłego tygodnia informowaliśmy o podobnym przypadku w Mysłowicach – wtedy wszystko skończyło się  dobrze. Reakcja w porę pozwoliła uratować czteroosobową rodzinę. Cała czwórka podtrutych czadem mysłowiczan trafiła do szpitali.

Wczoraj do Urzędu Miasta w Katowicach trafiła petycja Stowarzyszenia Klucz – Stop Społecznym Wykluczeniom, w sprawie sfinansowania czujników tlenku węgla (czadu) dla osób w trudnej sytuacji materialnej oraz seniorów.

Najwięcej zatruć w budynkach mieszkalnych jest wynikiem:
– nieszczelności, wad produkcyjnych i braku konserwacji przewodów kominowych (wentylacyjnych, spalinowych i dymowych).
– niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do stopnia szczelności okien i drzwi (szczególnie po wymianie okien i drzwi na nowe).

Tlenek węgla, powszechnie nazywany czadem jest bezwonnym silnie trującym gazem. Objawy zatrucia czadem to ból głowy, mdłości, utrata przytomności, w wielu przypadkach śmierć. Zatrucie tlenkiem węgla w statystykach zajmuje trzecie miejsce po zatruciu lekami i alkoholem.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content