play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Śmigłowce w pełnej gotowości. Krytycznie – wzywane wojsko

today1 kwietnia 2021

Background

W pełnej gotowości w dzień i w nocy. Osiem śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wykorzystanych będzie do ewentualnego przewożenia pacjentów ze Śląska do szpitali w innych regionach kraju. Jak będzie bardzo źle, wzywane będzie wojsko.

Stacjonują w ośmiu miastach kraju i po pacjentów mają dolecieć w maksymalnie 70 minut. Opracowano plan wykorzystania śmigłowców w transporcie zakażonych SARS COV 2.

Plan dla całego kraju

Początkowo zaznaczono, że plan wykorzystania śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w transporcie pacjentów będzie dotyczyć tylko Śląska, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza. Zmieniono jednak zamiary i opracowano go dla całego kraju – w razie jakby sytuacja epidemiczna miała się pogorszyć. Śmigłowce startować będą z baz między innymi z Katowic, Opola, Wrocławia i Krajowa, tak by maksymalny czas dolotu nie przekraczał 70ciu minut.

Kto pierwszy…

Załogi śmigłowców LPR pełnią dwudziestoczterogodzinne dyżury w bazach w Opolu, Katowicach, Kielcach, Łodzi, Ostrowie Wielkopolskim i Sanoku oraz Wrocławiu i Krakowie. Do pacjentów mają dolecieć w niecałe 70 minut.

Przyjęto zasadę, że w pierwszej kolejności pacjenci są przewożeni karetkami do najbliższych dysponujących miejscami szpitali w sąsiednich województwach.

Wojsko to ewentualność

Dyrekcja LPR zaznacza, że jeśli sytuacja epidemiczna będzie już bardzo zła, wtedy pacjentów transportować będzie wojsko. Na podstawie dyspozycji Ministerstwa Obrony Narodowej wykorzystane zostaną dwa samoloty CASA i dziewięć śmigłowców służb poszukiwawczo-ratowniczych Wojska Polskiego. Śmigłowce WP są w stanie transportować do 6 pacjentów jednocześnie, samoloty CASA – po 18 leżących lub 40 siedzących chorych.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content