play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Slajder Pilne

Smog dusi Śląsk. Ranking Polskiego Raportu Smogowego

today1 grudnia 2020

Background

Pszczyna na czele, w pierwszej dziesiątce jeszcze kilka innych śląskich miast. Polski Alarm Smogowy publikuje raport zanieczyszczonego powietrza za ubiegły rok.

Smog dusi Śląsk. Miasta województwa w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych w kraju. Aż siedem z nich w pierwszej pechowej trzynastce miejsc z największą liczbą dni z przekroczeniem dobowego poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 w 2019 r.

Pszczyna i Rybnik na czele

Na podstawie danych pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska z 2019 r. sporządzono listę piętnastu najmocniej zasmogowanych miejscowości w Polsce. Na szczycie znalazły się miejscowości, w których odnotowano wielokrotne przekroczenia dopuszczalnych norm jakości powietrza. Ranking przedstawia miasta o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza pod względem stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu oraz liczby dni, w których dobowe stężenie pyłu PM10 było powyżej normy.

To kolejny rok, w którym prezentujemy rankingi najmocniej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce – mówi Piotr Siergiej, rzecznik PAS. – Jak co roku widzę te same nazwy. Wydawałoby się, że włodarze tych miast powinni być zaalarmowani sytuacją, w której mieszkańcy miejscowości oddychają rakotwórczymi substancjami pochodzącymi z kotłów na węgiel i drewno, a poziomy zanieczyszczenia wielokrotnie przekraczają dopuszczalne normy. W niektórych z miast widać duże zaangażowanie lokalnych władz, np. Rybnika. Niestety w innych miejscowościach z listy działania samorządów w walce ze smogiem pozostawiają wiele do życzenia – dodaje.

Najwięcej rakotwórczych substancji w Nowym Targu

Rekordowy Nowy Targ to aż 1800 proc. rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) w powietrzu – tyle samo, ile w poprzednim roku. Cała pierwsza piętnastka to stężenia tej rakotwórczej substancji sięgające od 700 do 1800 proc. dopuszczalnej normy.

Najwięcej dni smogowych w Pszczynie

Najmniejszą liczbę dni smogowych odnotowano w miastach położonych na Pomorzu: Sopot (1 dzień), Słupsk (3 dni) i Kołobrzeg (4 dni). Największą w Pszczynie (106 dni), Rybniku (89 dni) oraz Nowym Targu (88 dni). Mieszkańcy Pszczyny przez niemal jedną trzecią roku oddychają zanieczyszczonym powietrzem.
PAS podkreśla, że na listę trafiły tylko te miejscowości, w których znajdują się stacje pomiarowe Państwowego Monitoringu Środowiska. Brak innych miast na liście nie oznacza wcale, że tam problem smogu nie występuje. Aktywiści alarmów smogowych są tą sytuacją oburzeni.

Ranking miejscowości z największą liczbą dni z przekroczeniem dobowego poziomu
dopuszczalnego pyłu PM10 w 2019 r. (norma: 35 dni)

źródło: Roczne Oceny Jakości Powietrza – raporty wojewódzkie, GIOŚ 2020

  miejscowość liczba dni z przekroczeniem
dobowego poziomu
dopuszczalnego PM10
1. Pszczyna 106
2. Rybnik 89
3. Nowy Targ 88
4. Wodzisław Śląski 86
5. Zabierzów 83
6. Godów 79
7. Nowa Ruda 78
8. Sucha Beskidzka 77
  Zabrze 77
9. Lubań 71
  Nowy Sącz 71
10. Skawina 70
11. Lubliniec 68
12. Żywiec 67
13. Oświęcim 66
  Katowice (śr. ze stacji) 66

(źródło: polskialarmsmogowy.pl)

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content