play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

SMOG groźny nawet dla nienarodzonych dzieci. Śląskie miasta w czołówce najbardziej zanieczyszczonych w Polsce

today9 lipca 2021

Background

Smog to problem wielu rejonów Polski, aczkolwiek pod względem zanieczyszczenia powietrza Śląsk znajduje się w czołówce. Poza tym okazuje się, że cząstki stałe PM 2,5 znajdujące się w smogu, wpływają na produkcję hormonów przez tarczycę. Mają zarazem kolosalne znaczenie dla rozwoju płodu, jego wzrostu i metabolizmu, zwłaszcza w pierwszych i ostatnich tygodniach ciąży. Naukowcy sprawdzają jeszcze, czy smog wpływa także na rozwój neuropsychologiczny, wzrost i otyłość.

Smog, o którym tak często słyszymy, jest zjawiskiem atmosferycznym. Powstaje wtedy, gdy do atmosfery przedostają się różne zanieczyszczenia, takie jak tlenki siarki, azotu, pył zawieszony PM10 czy benzopiren.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia, znanej bardziej pod nazwą WHO, wynika, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej to miasta znajdujące się w Polsce. Niestety aż 10 z nich leży na terenie województwa śląskiego.

Co roku z powodu smogu umiera prawie 50 tysięcy Polaków. Zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym odpowiada za pół miliona przedwczesnych zgonów rocznie w Europie, a 80 procent tych zgonów jest spowodowana rakiem płuc i innymi chorobami układu oddechowego.

Do tych przerażających danych możemy dołączyć również najnowsze badania naukowców Hiszpanii, które mówią, że smog wpływa bardzo niekorzystnie również na tych najbardziej bezbronnych, jeszcze nienarodzonych obywateli. Szkodliwe gazy mają kolosalny wpływ na rozwój płodu, jego wzrostu i metabolizmu, zwłaszcza w pierwszych i ostatnich tygodniach ciąży.

W tej sytuacji konieczne jest szukanie rozwiązań, które skutecznie i szybko poprawią jakość powietrza na Śląsku. W tych rozwiązaniach warto wziąć pod uwagę odnawialne źródła energii, a szczególnie fotowoltaikę, która na szczęście w ostatnich latach przeżywa w Polsce prawdziwy przełom.

Fot: Zdjęcie poglądowe

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content