play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Smog zabija ludzi. Śląskie w czołówce niechlubnego rankingu

today21 stycznia 2021

Background

Smog jest zabójczy, to wie już niemal każdy. Barcelona Institute of Global Health sporządziła ranking miast, gdzie przez smog umiera najwięcej ludzi. Śląskie miasta niestety w czołówce.

W pierwszej dziesiątce miast z najbardziej zabójczym powietrzem znalazły się trzy miejsca z Polski – wszystkie z województwa śląskiego.

Oddychamy smogiem

Na mapie naszego kraju największe problemy związane z zanieczyszczeniem mają: Aglomeracja Śląska, Jastrzębie Zdrój i Rybnik. Wysoką śmiertelność wywołuje drobny pył zawieszony (PM2,5) i dwutlenek azotu (NO2).

Najgorszym powietrzem, jak czytamy w rankingu, oddychają włoskie miasta: Brescia i Bergamo. Na trzecim miejscu jest czeska Karwina, zaś na czwartym – Vincenza we Włoszech. Na piątym miejscu tej listy znalazła się Metropolia Śląska. Tuż za nią uplasowała się Ostrawa w Czechach, a na siódmym miejscu Jastrzębie-Zdrój. Trzy ostatnie miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły: Saronno we Włoszech, Rybnik i Havirov w Czechach.

Poprawić powietrze, zapobiec śmierci

„Gdyby wszystkie analizowane miasta poprawiły jakość powietrza osiągając poziomy pyłów zawieszonych zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), każdego roku można by zapobiec blisko 52 tysiącom zgonów w całej Europie” – wskazuje przy omówieniu badania think tank Forum Energii.
W ostatnich dniach, gdy mróz ściął Polskę, miasta w naszym kraju notowały drastycznie wysokie wskaźniki groźnego dla życia benzoapirenu i innych pyłów zawieszonych w powietrzu. Najwyższe stężenia w całej Europie notowano właśnie w polskich miastach.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content