play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Smród, samozapłony biomasy, muchy- kolejny protest mieszkańców Chorzowa

today3 września 2020

Background

Smród, samozapłony składowiska biomasy, ogromne ilości much i muszek owocówek- to problemy z którymi od roku mierzą się mieszkańcy Maciejkowic i Chorzowa Starego, sąsiadujący z Elektrociepłownią CEZ. Powodem jest fermentujące składowisko biomasy, czyli gnijących wytłoczek z jabłek i buraków, które są spalane w ciepłowni. Mieszkańcy domagają się hermetyzacji składowiska, która rozwiąże problem dokuczliwego fetoru.

Smród, samozapłony biomasy, muchy- kolejny protest mieszkańców Chorzowa.  Jutro o 7.00 rano rozpocznie się kolejna pikieta w tej sprawie, a chorzowski magistrat informuje, że smród powinien niedługo zniknąć. Spółka opublikowała komunikat, w którym zobowiązała się, że do końca października usunie biomasę. Jednocześnie otrzymaliśmy pismo  z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, że toczy się postępowanie, mające na celu zobowiązanie zakładu do tego, by usunąć biomasę – mówi informuje Kamil Nowak rzecznik Urzędu Miasta w Chorzowie.

Po raz kolejny chorzowski urząd liczy na współpracę z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska oraz Urzędem Marszałkowskim, który wydał pozwolenie na spalanie mokrej biomasy w elektrociepłowni. To organy, które mają kompetencje, by kontrolować zakład oraz cofnąć wydane pozwolenia.

Jutro zapowiada się kolejny głośny protest. Jeden z protestów odbył się 6 sierpnia. Wówczas mieszkańcy reporterce Radia Piekary mówili o uciążliwościach mieszkania u boku CEZ-u. Z każdym dniem smród narasta, czujemy się jak na wysypisku śmieci. Śmierdzi na okrągło, nie da się spać. Po deszczach jest to szczególnie odczuwalne. Cały czas mamy muszki w domach, nie da się po prostu żyć- żalili się chorzowianie.

 

fot. zdjęcie z protestu 6 sierpnia

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content