play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Slajder Pilne

SMSami wyłudzili ponad półtora miliona złotych. Gang rozbity

today15 kwietnia 2021

Background

Oszukali kilkaset osób i w ten sposób wyłudzili ponad półtora miliona złotych. Zorganizowaną grupę przestępczą internetowych złodziei rozpracowali policjanci ze Śląska z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością.

Wysyłali sms z podrobionym linkiem do banku i w ten sposób zdobywali dane poszkodowanej osoby. Grupa przestępców rozbita przez śląskich śledczych. Zatrzymano obywateli Ukrainy i Białorusi.

SMS z „lewym dostępem”

Zatrzymano łącznie dziewiętnaście osób – to obywatele Białorusi i Ukrainy. Ci włamywali się na rachunki bankowe i kradli wszystko co na nich deponowano.
Dostęp otrzymywali od samych pokrzywdzonych.  Wcześniej rozsyłali sms o konieczności dokonania często symbolicznej dopłaty np. do oczekiwanej przesyłki. W wiadomości zamieszczony był link, pod którym można było rzekomo poznać szczegóły, w rzeczywistości kierujący na podstawioną stronę banku.

Sprawcy nakłaniali w ten sposób odbiorców wiadomości SMS do uruchomienia przesłanego linku, docelowo umożliwiającego przejęcie loginu i hasła do bankowości elektronicznej i kradzieży pieniędzy z konta. Oszuści wielokrotnie zaciągali też pożyczki na przejętych rachunkach i wyprowadzali tak pozyskane środki.

Złodzieje wyłudzili pieniądze a łup wypłacali w bankomatach metodą na BLIK, w różnych miastach na terenie Polski, m.in. w Katowicach, Krakowie, Kaliszu, Łodzi, Poznaniu, Sopocie, Sosnowcu, Warszawie, Wrocławiu czy Zakopanem. Pieniądze przelewali także na rachunki bankowe będące w dyspozycji grupy, aby później je także wypłacić.

Areszty i poręczenia

Działając od 1 grudnia 2020 do 8 kwietnia 2021 roku przestępcy wysłali nie mniej niż 280 tysięcy wiadomości SMS z fałszywym linkiem. Oszukane w ten sposób osoby straciły przynajmniej 1,5 miliona złotych. Podczas ostatnich działań w Warszawie – 8 kwietnia 2021 roku – policjanci zabezpieczyli kolejne urządzenia wykorzystywane w przestępczej działalności.

Na wniosek śledczych z nadzorującej sprawę Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, sąd zastosował wobec 17 zatrzymanych środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań, a wobec jednej osoby dozór policyjny i poręczenie majątkowe.

Sprawa jest rozwojowa i prowadzący ją policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content