play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Smutna wiadomość z opolskiego zoo. Nie żyje BORA-babcia wszystkich kotów

today3 sierpnia 2021

Background

Nie żyje jaguarzyca Bora z Ogrodu Zoologicznego w Opolu. Duża kotka miała aż 21 lat i była prapraprabcią! Biorąc pod uwagę, że jaguary żyją maksymalnie kilkanaście lat. Bora była jedną z najstarszych przedstawicielek swojego gatunku w europejskich ogrodach zoologicznych.

 

Bora przyszła na świat 3 lutego 2000 roku w zoo w Bratysławie. Do Opola przyjechała trzy lata później. Była matką Justyny i Adama, czyli pierwszych jaguarów urodzonych w opolskim zoo. W 2018 roku Bora została nawet prapraprababcią.

Była sędziwym kotem, co objawiało się między innymi kłopotami z chodzeniem i ogólną nieporadnością. Od kilku lat była tak zwanym pacjentem geriatrycznym, pod szczególnym nadzorem opiekunów. Do końca życia dopisywał jej jednak apetyt.

 

W niedzielę, 1 sierpnia, jak co dzień wyszła na swój wybieg i po prostu zasnęła.

Na wolności jaguary żyją do 12-15 lat. W zoo zwykle ten wiek jest wyższy ze względu na dostęp do pokarmu i dobrą opiekę.

W naturze jaguary występują na trawiastych i tropikalnych terenach Ameryki Południowej oraz Środkowej, a także na pustynnych terenach Ameryki Północnej. Preferują samotniczy tryb życia. Aktywne są głównie w nocy. Polują przede wszystkim na duże ssaki, takie jak tapiry, kapibary czy leniwce.

Niestety są gatunkiem bliskim zagrożenia wyginięciem. Główne zagrożenie stanowi działalność człowieka, który niszczy naturalne środowiska występowania tych największych kotów Ameryki. To także trzeci, po tygrysie i lwie, największy kot świata.

 

Fot: Facebook/ Zoo Opole

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content