play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Slajder Pilne

„Solidarność” chce zmian w ustawie o handlu w niedzielę

today4 czerwca 2021

Background

Ustawa o ograniczaniu handlu w niedzielę jest dziurawa, kolejne sieci handlowe obchodzą prawo. O zmiany zaapelowała do premiera handlowa „Solidarność”.

Sieci obchodzą prawo i to wkrótce będzie martwe. O zmiany w ustawie o handlu w niedzielę do premiera apeluje handlowa „Solidarność”.

Sklepy jak poczta

Związkowcy wskazują, że kolejne sieci handlowe zaczynają obchodzić ograniczenia i ustawa niebawem stanie się martwym prawem i piszą do premiera. Jako źródło problemu wskazują zapis zezwalający na handel w niedzielę placówkom pocztowym. Dodają, że tego zapisu nie było w przygotowanym przez związek projekcie ustawy, zapis dodano podczas prac parlamentarnych nad ustawą.

Sieci omijają prawo

Stanowisko Rady Krajowej Sekcji Handlu NSZZ „Solidarność” to reakcja na pogłębiający się problem problem omijania ograniczeń w niedzielnym handlu przez kolejne sieci handlowe. Umożliwia to zapis w ustawie zezwalający na handel w niedziele placówkom pocztowym. – Kolejne sieci handlowe wprowadzają w swoich placówkach usługę odbioru i nadawania paczek, co pozwala im udawać, że są placówkami pocztowymi i prowadzić handel w niedziele. Takie postępowanie stanowi jawną kpinę z prawa obowiązującego w naszym kraju i z ustawodawcy, który to prawo ustanowił – czytamy w piśmie skierowanym do premiera Morawieckiego.

Jak wskazuje Alfred Bujara, szef handlowej „Solidarności”, feralnego zapisu o placówkach pocztowych nie było w obywatelskim projekcie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele przygotowanym przez „S”. – To zostało wprowadzone podczas prac parlamentarnych nad ustawą. Od początku ostrzegaliśmy, że to jest furtka do obchodzenia przepisów i niestety mieliśmy rację. Dlatego teraz chcemy, żeby rządzący jak najszybciej naprawili to, co wcześniej sami zepsuli – mówi przewodniczący.

Zapis w ustawie dotyczący usług pocztowych od dawna wykorzystuje sieć Żabka. W ostatnim czasie status placówki pocztowej zyskała również sieć Kaufland, choć na razie nie podjęła ona decyzji o otwarciu swoich sklepów w niedziele. Niedawno część supermarketów otworzyła w niehandlowe niedziele sieć Polomarket. Zyskała ona taką możliwość dzięki podpisaniu ze spółką Ruch umowy dotyczącej obsługi paczek. Co warte podkreślenia, Ruch należy do Orlenu, czyli koncernu kontrolowanego przez Skarb Państwa.

W ocenie handlowej „Solidarności” fakt, że państwowe firmy pomagają sieciom handlowym otwierać sklepy w niedziele, jest bulwersujący. – Jak mamy oczekiwać od zagranicznych sieci przestrzegania jakichkolwiek standardów, skoro państwowe firmy określane mianem „narodowych czempionów” tego nie robią? – pyta Bujara. – Im dłużej rządzący będą tę sytuację tolerować, tym gorzej. Tu chodzi już nie tylko o pracowników handlu, ale też o powagę państwa polskiego – wskazuje szef handlowej „Solidarności”.

(źródło: solidarnosckatowice.pl)

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content