play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Solistka Opery Śląskiej najlepszą śpiewaczką operową w Polsce

today30 września 2020

Background

Solistka Opery Śląskiej- Gabriela Gołaszewska najlepszą śpiewaczką operową w Polsce. Zaszczytny tytuł przyznał jej Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury. Młoda artystka zachwyciła widzów partią Adiny w operze „Napój miłosny” Dionizettiego. Utytułowana śpiewaczka występuje także w premierowej sztuce bytomskiej sceny „Callas. Master Class”, gdzie gra rolę adeptki scenicznej, która musi się zmierzyć z legendą wybitnej Mari Callas. Laureatkę prestiżowej nagrody zobaczymy na scenie bytomskiej Opery już 2 października. Wówczas wystąpi u boku Andrzeja Lamperta w „Napoju miłosnym”.

Solistka Opery Śląskiej najlepszą śpiewaczką operową w Polsce. W poniedziałek 28 września, na gali XIV Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury, Gabriela Gołaszewska, solistka Opery Śląskiej w Bytomiu, odebrała nagrodę w kategorii „Najlepsza śpiewaczka operowa” za rok 2019.

Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury  przyznawane są przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury od 2007 roku. W kapitule zasiedli m.in.  Iwona Wujastyk (przewodnicząca), prof. Izabela Kłosińska, Krystyna Mazurówna, Danuta Renz, Marek Chowaniec, prof. Ryszard Karczykowski, Andrzej Pągowski. Laureatami są najwybitniejsi artyści z szeroko rozumianego teatru muzycznego. Nie jest tajemnicą, że od czterech lat Opera Śląska w Bytomiu triumfuje podczas tego konkursu, zwłaszcza w kategorii śpiewak/śpiewaczka operowa. Typowani przez dyrektora Łukasza Goika, głównoplanowi, etatowi soliści sięgają po najwyższe laury. Rok temu był to Stanislav Kuflyuk, dwa lata temu Ewa Majcherczyk, a w 2017 roku Andrzej Lampert.

Natomiast już 2 października na scenie Opery Śląskiej, artystka będzie kreowała partię Adiny (wraz z Andrzejem Lampertem w roli Nemorino) w operze „Napój miłosny” Gaetana Donizettiego . To właśnie tą rolą szczególnie zachwyciła widzów i krytyków podczas premiery w grudniu 2019 roku.

Gabriela Gołaszewska kreuje też rolę Sophie de Palmy, w spektaklu teatralno-muzycznym „Callas. Master Class” w reżyserii Roberta Talarczyka, którego premiera miała miejsce we wrześniu, natomiast w listopadzie zobaczymy ją w roli tytułowej we wznowieniu opery „Łucja z Lammermoor” Gaetana Donizettiego. Na jesieni wystąpi aż w dwóch produkcjach Teatru Wielkiego Opery Narodowej (Czarodziejski Flet, Straszny dwór).

Gabriela Gołaszewska z wyróżnieniem ukończyła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie – w klasie śpiewu solowego prof. Jolanty Janucik. aureatka I nagrody na XVIII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej Ady Sari w Nowym Sączu (2019 r.) oraz kilku nagród specjalnych. Od 2019 roku etatowa solistka Opery Śląskiej. Mogliśmy usłyszeć ją m.in. w kreacjach: Despiny w „Cosi fan tutte” W. A. Mozarta (Warszawska Opera Kameralna), Kunegundy w „Kandydzie” L. Bernsteina (Opera Bałtycka, Opera Krakowska), Agaty w „Don Bucefalo” A. Cagnoniego (Opera Bałtycka), Hanny w „Strasznym dworze” S. Moniuszki (Opera Śląska, Teatr Wielki – Opera Narodowa), oraz wspomnianej Adiny w premierowym „Napoju miłosnym” G. Donizettiego.

Fot. Karpati&Zarewicz. Na zdjęciu Gabriela Gołaszewska z dyrektorem Opery Śląskiej Łukaszem Goikiem

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content