play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Zagłębie

Sosnowiec. Chcą ratować zabytki na cmentarzach. Ruszyła zbiórka

today29 października 2020

Background

Sosnowiec chce zadbać o zapomniane pomniki na sosnowieckich nekropoliach. Stowarzyszenie, które będzie się tym zajmowało, ma działać nie tylko w trakcie Wszystkich Świętych. Właśnie ruszyła internetowa zbiórka.

Ocalmy od zapomnienia sosnowieckie nekropolie! Apeluje Stowarzyszenia Ku Pamięci i wraz z miastem rusza ze zbiórką. Głównym celem stowarzyszenia jest  zbieranie funduszy na ratowanie zabytkowych nagrobków, gdzie pochowane są zasłużone dla miasta i regionu osoby. A także te nagrobki, które charakteryzuje wyjątkowa architektura.

Początkowo chcieliśmy organizować kwestę, ale w związku z sytuacją epidemiologiczną, zbiórkę przenosiny do Internetu. Nie chcemy, aby mieszkańcy gromadzili się na cmentarzach – mówi poseł Mateusz Bochenek, który jest inicjatorem powstania stowarzyszenia

Jeśli się nie mylę, to po raz pierwszy w historii miasta, realnie włączamy się w zbiórkę funduszy, razem ze Stowarzyszeniem „Ku Pamięci”, na rzecz ratowania pomników – mówi prezydent, Arkadiusz Chęciński.

W tym okresie dostajemy mnóstwo zgłoszeń od mieszkańców dotyczących karteczek z informacją o braku opłat za grób. Często dotyczy to pięknych zabytkowych pomników. Dlatego wpisaliśmy cmentarz czterech wyznań przy ulicy Smutnej i al. Mireckiego do Gminnej Ewidencji Zabytków. Bardzo ważne, aby nasze dziedzictwo kulturowe nie zostało zniszczone – dodaje prezydent Sosnowca.

Zbiórka ruszyła na portalu Zrzutka.pl. Wystarczy wejść na www.zrzutka.pl/9feb9t i wesprzeć ratowanie pomników.

Już teraz wiadomo, że zbiórka internetowa to dopiero początek. – Działalność stowarzyszenia nie może ograniczyć się tylko do zbiórek w trakcie Wszystkich Świętych. Do działania angażujemy szkoły, oraz  indywidualne osoby, które mogłyby się opiekować grobami. Połączymy to z lekcjami regionalizmu – mówi poseł Bochenek.

Przedstawiciele kilku sosnowieckich szkół już zadeklarowali, że chętnie obejmą opieką pomniki. Do działania zaangażowani zostali przedstawicieli różnych wyznań, kościoła katolickiego, ewangelickiego i prawosławnego oraz osoby zajmujące się historią. Także regionaliści i organizacje pozarządowe.

Źródło: UM Sosnowiec 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content