play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Sosnowiec jak uzdrowisko! Dwie tężnie solankowe już gotowe

today16 kwietnia 2021

Background

Sosnowiec jak uzdrowisko. Już w ten weekend w mieście zostaną uruchomione dwie tężnie solankowe, które pozwolą zaczerpnąć świeżego powietrza wzbogaconego leczniczą solą.

Obie tężnie były już gotowe niemal dwa tygodnie temu. Ostatnie kilka dni to testowanie oraz uzupełnianie ich o solankę. Tężnie powstały w ramach złożonych przez mieszkańców projektów w Budżecie Obywatelskim

– W najbliższy weekend mieszkańcy naszego miasta będą mogli po raz pierwszy w pełni skorzystać z inhalacji w tężniach solankowych. Właśnie oddaliśmy dwie do użytku. Większa znajduje się w parku w Kazimierzu Górniczym. Aby ją dostrzec trzeba wejść niemal do środka parku. Jest usadowiona tuż obok jeziora. Druga znajduje się w Zagórzu, w takim bardzo przytulnym Parku Kępa – mówi Radiu Piekary Rafał Łysy z sosnowieckiego magistratu.

To nie ostatnie takie obiekty w mieście:

– Trzecia jeszcze przed nami, bowiem w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego, mieszkańcy zdecydowali, że chcą mieć tężnię solankowa także bliżej centrum miasta – w Parku Sieleckim, w jego zabytkowej części. W tej chwili szukamy najlepszej lokalizacji dla tej tężni. Takiej, która nie będzie się wiązała z wycinką drzew – dodaje rzecznik Urzędu Miasta Rafał Łysy.

Tężnie solankowe zarezerwowane były kiedyś dla uzdrowisk, a teraz co raz częściej pojawiają się w miastach. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, czy w przypadku ogólnego wyczerpania.

Fot. Facebook/Sosnowiec Łączy/Arkadiusz Chęciński

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content