play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Sosnowiec. Już wiadomo gdzie będzie „Rondo Praw Kobiet”

today22 stycznia 2021

Background

Jest wspólne stanowisko „Dziewuch z Sosnowca” oraz Prezydenta Sosnowca w sprawie nazwy oraz lokalizacji „Ronda Praw Kobiet”. Znajdzie się w centrum miasta. 

Kilka tygodni temu przedstawicielki organizacji społecznej „Dziewuchy z Sosnowca” założyły petycję, by powstające nad DK94 rondo nosiło nazwę „Rondo Praw Kobiet”. Bardzo nam zależało, aby nazwa „Rondo Praw Kobiet” znalazła odpowiednie miejsce w naszym mieście – mówią „Dziewuchy z Sosnowca”.

Pomysł został poważnie potraktowany przez prezydenta Sosnowca, który zaprosił przedstawicieli „Dziewuch z Sosnowca” na spotkanie – Chciałem przedstawić swoją propozycję w tej sprawie – wyjaśniał prezydent Sosnowca.

„Rondo Praw Kobiet” w Sosnowcu powstanie, jednak po wspólnym spotkaniu oraz wymianie argumentów zmieni się jego lokalizacja. – Wspólnie doszliśmy do kompromisu i takie rondo powstanie w centrum Sosnowca – powiedział prezydent Chęciński.

Mowa o rondzie u zbiegu ulic Piłsudskiego, 3 Maja oraz Sienkiewicza, tuż przy Placu Ćwierka oraz popularnych „Plastrach Miodu”. W przejściu pod rondem pojawi się galeria znanych sosnowiczanek, których życie i działalność wzmacniały pozycję kobiet w społeczeństwie. – Utworzenie tego rodzaju przestrzeni,  przyczyni się do dostrzeżenia obecności kobiet nie tylko w znaczeniu literalnym na ulicach Sosnowca, ale z wielką dumą stanie się symbolem honorującym ich długotrwałą walkę o równouprawnienie względem mężczyzn. Rozpoczniemy tym samym nowy bieg współczesnej historii, dając przykład pozostałym miastom Zagłębia Dąbrowskiego jak należycie krzewić, kultywować i pielęgnować oraz upamiętniać to, co zostało zdobyte, a w pryzmacie aktualnej rzeczywistości – nie może uchodzić za gwarant – dodają przedstawicieli organizacji.

Bardzo się ciecze, że spotkania i wspólnej decyzji. Przed nami konsultacje z radnymi, będę rekomendował radnym, by przyjęli takie rozwiązanie – dodaje prezydent.

Mamy ogromną nadzieję, że nowa lokalizacja dla nazwy „Rondo Praw Kobiet” spotka się z pozytywnym odbiorem przez naszych mieszkańców, zwłaszcza przez Sosnowiczanki, do których w szczególności skierowana jest ta nazwa. Wierzymy również, że żaden z mieszkańców nie poczuje się rozczarowany i pokrzywdzony wynikami ustaleń względem wybranego miejsca. Ostatnie czego byśmy chcieli, to dzielić naszą wspólnotę – dodają przedstawicieli „Dziewuch z Sosnowca”.

źródło: UM Sosnowiec 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content