play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Zagłębie

Sosnowiec: Miasto wybuduje osiedle przy Traugutta

today12 czerwca 2020

Background

Najprawdopodobniej po raz pierwszy od 50 lat w Sosnowcu powstaną nowe mieszkania komunalne. W sumie, za niecałe 2 lata, na mieszkańców będzie czekało 96 mieszkań.

Nowe mieszkania komunalne przy ulicy Traugutta wybudowane zostaną przez należący do miasta Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu. – Szukaliśmy informacji kiedy po raz ostatnio miasto budowało mieszkania komunalne. Na pewno nie po 1989 roku i prawdopodobnie nie w ostatnich 50-60 latach – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Projekt osiedla został wybrany w konkursie w 2017 roku, do którego stanęło sześć pracowni. W 4 budynkach będzie 96 mieszkań o różnej powierzchni, po 24 w każdym. Najmniejsze będą miały około 33 m2, a największe prawie 58 m2. Na parterze każdego z budynków znajdą się garaże, będzie ich w sumie 24. Przy budynkach znajdzie się również przestrzeń na 96 miejsc postojowych. Projekt obejmuje także budowę placu zabaw. Wszystkie budynki będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych, przewidziano specjalne podjazdy do budynków, specjalne rampy i duże windy oraz strefę rekreacji dla mieszkańców.

Inwestycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem potencjalnych wykonawcach, których aż 12 złożyło swoje oferty. Najtańsza oferta wynosiła 17.509.301,16 zł brutto (Spółka Riser z Jaworzna), a najdroższa 32.868.809,67 zł (Grand z Korzennej). To jednak nie kończyło postępowania, ponieważ po otwarciu ofert odbyła się jeszcze aukcja elektroniczna, czyli możliwość przelicytowania wcześniejszej oferty. – Nasze doświadczenia wskazywały, że możemy liczyć na jeszcze atrakcyjniejsze kwoty i tak też się tym razem stało – cieszy się prezydent Sosnowca.

Nowe osiedle będzie korzystać z fotowoltaiki, a pozyskana energia posłuży do oświetlenia części wspólnych osiedla. Wszystkie lokale będą mieszkaniami komunalnymi. To oznacza, że przyszli najemcy będą pochodzili z listy osób, które złożyły wniosek o mieszkanie komunalne.

Foto i źródło: UM Sosnowiec

Autor: Marcin Hirnyk


0%
Skip to content