play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Zagłębie

Nowoczesne przejście dla pieszych w Sosnowcu. Przypomni kierowcom by odłożyć telefon

today6 sierpnia 2021

Background

Kolejne przejście dla pieszych w Sosnowcu stanie się jeszcze bezpieczniejsze. Tym razem chodzi o jedno z przejść na Braci Mieroszewskich, które będzie miało ciekawe rozwiązania.

Teraz przychodzi pora na kolejne przejście w mieście. Docierały do nas sygnały od mieszkańców Zagórza, że przejście w okolicy hali sportowej jest szczególnie niebezpieczne. Tuż obok znajduje się kilkanaście firm, duże osiedle, park, a także przystanki autobusowe. W tym miejscu widoczność pieszego jest ograniczona i dochodziło tutaj już do kilku, niebezpiecznych sytuacji, w których poszkodowany mógł być pieszy– mówi Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński .

Co zmieni się na przejściu? Przede wszystkim zostanie doświetlone, będzie aktywne, a część chodnika w jego rejonie zostanie przebudowana. Zainstalowane zostaną urządzenia systemu automatycznego pomiaru prędkości, aby kierowca, ale też przechodnie wiedzieli, z jaka prędkością nadjeżdża samochód. Pojawi się także innowacyjny system STOP PHONE. Dzięki niemu, każdy kto będzie miał specjalną aplikację na swoim smartfonie, otrzyma ostrzeżenie o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych – dodaje prezydent.

Szacunkowy koszt to 300 tysięcy złotych, a miasto otrzymało właśnie na ten cel 200 tysięcy złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2021. Prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.


Będzie to kolejne przejście w mieście, które miasto  zmodernizuje dla poprawy bezpieczeństwa. Dodatkowo doświetlone przejścia znajdują się m.in. przy ulicy Orlej, Powstańców, Braci Mieroszewskich, Wojska Polskiego, Baczyńskiego, Grota Roweckiego, Blachnickiego czy Teatralnej.
Miasto zrealizowało także tzw. wyniesione przejścia dla pieszych, choćby na Staropogońskiej, Moniuszki czy Wysokiej. W ostatnich latach sygnalizacje świetlne stanęły   na przejściach (Grota-Roweckiego, Baczyńskiego, Będzińska). Dodatkowo też drogowcy zawęzili też  ruchliwe drogi (Orla i 11 Listopada). Na tym nie koniec, bo na kilku przejściach, m.in. Orląt Lwowskich, Wojska Polskiego, Hubala-Dobrzańskiego, Będzińska i innych pojawiło się nowe oznakowanie z żółtym tłem odblaskowym.

źródło: UM Sosnowiec

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content