play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Sosnowiec: Przesyłka dostarczona za pomocą drona? Metropolia uruchamia pilotaż

today13 października 2021

Background

Przesyłki dostarczane za pomocą drona – to nie wizja przyszłości, ale teraźniejsze działanie. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia uruchamia pilotażowy program z udziałem bezzałogowych statków powietrznych.

Zautomatyzowane przesyłki za pomocą drona będą poddane pilotażowi przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Testy mają pokazać jak ten sposób sprawdzi się w warunkach miejskich. Działania odbędą się na terenie Sosnowca.

–  Pilotaż stworzony jest do sprawdzania jak w automatyczny sposób można dostarczyć przesyłkę np. medyczną. Ustawiono dwa hangary automatyczne do których użytkownik daje przesyłkę. Wewnętrznie jest ona przekazywana do drona. Ten wylatuje z jednego miejsca i transportuje ją do drugiego takiego samego dronomatu. Klient otrzymuje informacje, że już dotarła, a także że może ją odebrać – tłumaczy naszej reporterce kierownik projektu, Marcin Dziekański.

Całość procesu będzie w pełni zautomatyzowana. Możliwa jest także opcja lotu awaryjnego w razie konieczności. Pierwsze starty dronów mają odbyć się pod koniec października.

fot. Metropolia GZM

Autor: Wojciech Czaputa


0%
Skip to content