play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Zagłębie

Sosnowiec: Strajk w spółce Gimplast. Pracownicy stoją w zimnie i deszczu

today12 października 2020

Background

Strajkują od samego rana – w zimnie i deszczu. Kilkadziesiąt osób bierze udział w strajku w spółce Gimplast w Sosnowcu. Jak zapowiadają pracownicy firmy, protest będzie kontynuowany do momentu podpisania przez pracodawcę porozumienia płacowego.

W strajku bierze udział 50 osób, ale ważne jest, że pracownicy się wymieniają. Izabela Będkowska z Solidarności Bitron Poland, która zasięgiem działania obejmuje spółkę Gimplast, pracownicy nie zostali wpuszczeni do zakładu, dlatego też protestują na zewnątrz i czekają na reakcje pracodawcy. Protestujący domagają się wprowadzenia w firmie dodatku stażowego oraz podwyższenia płac zasadniczych o 350 zł brutto. Te postulaty „S” przedstawiła pracodawcy jeszcze w zeszłym roku, ale przez wiele miesięcy nie udało się osiągnąć porozumienia. Pod koniec września w firmie zorganizowano referendum strajkowe, podczas którego załoga opowiedziała się za taką właśnie formą protestu.

Gimplast produkuje podzespoły dla przemysłu motoryzacyjnego i sprzętu AGD. W firmie zatrudnionych jest 150 osób. Przewodnicząca Będkowska zapewnia, że nie ruszą się sprzed budynku jeśli szefostwo do nich nie wyjdzie i będą strajkować do skutku.

 

fot.: Facebook/Gimplast sp z o.o.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content