play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Sosnowiec: Torowisko na ul. Wojska Polskiego do remontu. Ogłoszono przetarg

today17 września 2021

Background

Do prowadzonych na terenie Sosnowca modernizacji i budowy torowisk tramwajowych wkrótce dołączy kolejna. Spółka Tramwaje Śląskie S.A. ogłosiła przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy przebudowy torowiska wzdłuż ul. Wojska Polskiego. Termin składania ofert wyznaczono na 20 października.

Kolejna inwestycja w Sosnowcu

Najbardziej spektakularną inwestycją tramwajową w Sosnowcu jest z pewnością budowa nowej linii w dzielnicy Zagórze. W mieście prowadzone są jednak również modernizacje istniejących linii. Trwa procedura odbiorowa dla zadania wzdłuż ul. Będzińskiej, a prace budowlane toczą się na ul. Małachowskiego oraz wzdłuż ulic gen. Andersa i 1 Maja. Do tej inwestycyjnej ofensywy dołączy niebawem kolejna linia – tym razem w dzielnicach Niwka i Dańdówka.
W środę 15.09.2021 r. spółka Tramwaje Śląskie S.A. ogłosiła przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy dla zadania pn. „Przebudowa infrastruktury tramwajowej w ciągu ul. Wojska Polskiego w Sosnowcu, od ul. gen. Andersa do ul. Orląt Lwowskich (dobudowa drugiego toru)”. Otwarcie ofert przewidziane zostało na 20.10.2021 r. Termin realizacji całości prac określony został na 12 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Co zmieni się po remoncie ?

Zadanie obejmuje gruntowaną przebudowę ok. 3,5 km odcinka istniejącej linii jednotorowej. – Bardzo zależało nam na tym, by przy tej modernizacji wybudować linię dwutorową, jednak na części trasy okazało się to niemożliwe. Cieszy jednak, że ponad dwukilometrowy fragment tej linii zyska drugi tor, co zdecydowanie poprawi elastyczność ruchu tramwajów kursujących między Sosnowcem a Mysłowicami. Powstaną też nowe perony, integrując przy tym komunikację tramwajową i autobusową – mówi Bolesław Knapik, prezes Zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A. Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński dodaje: – To bardzo wyczekiwana przez nas i mieszkańców inwestycja, poprawiająca nie tylko czas przejazdu tramwaju ale i bezpieczeństwo. Przede wszystkim pasażerowie nie będą już wsiadać i wysiadać bezpośrednio na drogę. Zarówno na Pawiaku jak i w rejonie ulicy Niweckiej pojawią się perony, co zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo.

W efekcie modernizacji na fragmencie od skrzyżowania w Dańdówce przez wiadukt nad torami kolejowymi stacji Sosnowiec Dańdówka do przystanku Niwka Pawiak powstanie linia dwutorowa. Z kolei linia jednotorowa pojawi się  od  przystanku Niwka Pawiak do wiaduktu nad ul. Orląt Lwowskich . Zaplanowano tam też mijankę w rejonie przystanku Niwka Kościół. Wydzielone torowisko wybudowane zostanie w technologii klasycznej na podkładach strunobetonowych ze sprężystym montażem szyn. W rejonie skrzyżowań i  przejazdów torowo-drogowych w większości pojawią się prefabrykowane płyty torowe z szynami montowanymi w komorach za pomocą mas poliuretanowych. Powstaną nowe perony przystankowe oraz nowe słupy trakcyjno-oświetleniowe z nową siecią. Wykonawca  przebuduje też układ zasilania oraz instalacje podziemne. Spółka która wygra przetarg wybuduje także elektryczne sterowane i ogrzewane zwrotnice.

źródło: Tramwaje Śląskie S.A.

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content