play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Sosnowiec: Wszystkie przebadane próbki w lipcu to wariant delta!

today30 lipca 2021

Background

Naukowcy Laboratorium Genetycznego Gyncentrum przebadali losowo wybrane próbki pacjentów z SARS-CoV-2. We wszystkich próbkach pobranych w lipcu wykryto wariant delta.

Aby zobaczyć, jak zmienia się dynamika zakażeń w woj. śląskim wariantami uznanymi za tzw. warianty alarmowe, naukowcy Gyncentrum przebadali 17 próbek pobranych od pacjentów w czerwcu i lipcu tego roku. Okazało się, że jedyne występujące w nich mutacje to alfa i delta –  oba należące do wariantów alarmowych. Badania wykazały, że odpowiedzialny za 3. falę zakażeń w Polsce wariant alfa został wyparty przez jeszcze bardziej zakaźną mutację delta. O ile ten pierwszy dominował jeszcze w czerwcu, w lipcu był już nieobecny.

Na 10 pochodzących z lipca próbek, wszystkie zawierały wariant delta. Wariant ten szybko się rozprzestrzenia,  już widzimy wzrost odnotowywanych zakażeń w Polsce. Najlepszą i jedyną ochroną przed ciężkim przebiegiem COVID-19 pozostają szczepienia. W ten sposób dbamy nie tylko o swoje zdrowie, ale także o innych. Najmłodsza osoba, u której wykryliśmy wariant delta to 11-letnie dziecko, które z racji wieku nie mogło jeszcze PRZYJĄĆ szczepionki – mówi Emilia Morawiec, zastępca kierownika Laboratorium Genetycznego Gyncentrum.

Dzięki stałemu monitorowaniu pojawiających się sekwencji można lepiej zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa i identyfikować ogniska nowych mutacji. Dlatego np.  w  Wielkiej Brytanii sekwencjonowaniu poddaje się co drugą  próbkę. W Polsce na taką skalę badań się nie prowadzi, ale już w tej chwili Gyncentrum jest w stanie sprawdzić warianty w 4 tys. próbek tygodniowo. Do tej pory w laboratorium  sekwencjonowaniu poddano już 900 próbek.

źródło: Gyncentrum 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content