play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Zagłębie

Sosnowiec z pomocą unijnych milionów walczy z niską emisją

today2 grudnia 2020

Background

Od 2017 roku dzięki wsparciu z funduszy europejskich oraz budżetu miasta  udało się wykonać projekty termomodernizacji kilkudziesięciu budynków w tym szkół, przedszkoli i żłobków oraz obiektów użyteczności publicznej w Sosnowcu na łączną kwotę ponad 61 milionów złotych. Już wiadomo, że do tej „puli” dołączą kolejne budynki.

Tylko w tym roku rozpoczęła się termomodernizacja dwóch szkół podstawowych (21 i 35) oraz trzech przedszkoli miejskich (3, 18 i 31). Trwające prace będą kosztowały ok. 9 mln zł. Prace jeszcze trwają a już wiadomo, że kolejny budynek przejdzie gruntowne zmiany.

Miasto właśnie otrzymało 3.059.481 zł dofinansowania w ramach RPO WSL 2014-2020 na termomodernizację budynku Urzędu Miejskiego w Sosnowcu przy ul. Mościckiego 14. Projekt zakłada również przeprowadzenie prac wewnątrz budynku związanych z wymianą oświetlenia na ledowe. Planowane prace wpłyną na redukcję emisji CO2 do atmosfery, jak również na poprawę efektywności energetycznej budynku. W sumie emisja gazów cieplarnianych zmniejszy się o 247,3  t/rok, a zużycie energii końcowej o 2227,79 GJ/rok. Koszt całkowity projektu: 3.642.444 zł.

W poprzednich latach udało się zrealizować kilka ciekawych projektów, chodzi o wart ponad 25 mln zł program termomodernizacji obiektów szkolno-przedszkolnych. Mowa o ZSO nr 5 i PM nr 43, ZSO nr 7, ZSO 14, SP 40, PM 45, ZSO 6, ZSO 12, SP 39, Gim. 7, ZSO 15, SP 9, PM 14, PM 38. Budynki zyskały nowe elewacje, przebudowano instalacje elektryczne, ciepłownicze, w części z nich zostały wymienione okna. W tym samym roku zmodernizowano budynek na żłobek oraz Placówkę Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży przy ul. Czołgistów (koszt 2,7 mln zł). Częścią prac była termomodernizacja placówki.

Z kolei w 2019 roku udało się zakończyć warte 9 mln zł prace termomodernizacyjne kompleksu obiektów SP nr 42 przy ul. B. Prusa 253A oraz II LO im. E. Plater przy ul. Parkowej 1.

Podobne prace wykonano w kolejnych siedmiu obiektach w tym w budynkach Centrum  Opiekuńczo – Wychowawczego Pomocy Dziecku i Rodzinie oraz Dziennym Domu Pomocy Społecznej, Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia i Ośrodka dla Bezdomnych oraz Interwencji Kryzysowej. Wartość prac zmieściła się w kwocie blisko 2,4 mln zł.

Warto również zwrócić uwagę na warty 1,6 mln zrealizowany projekt rozbudowy w obiektach rekreacyjno-sportowych instalacji o infrastrukturę służącą do produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Z pewnością największe wrażenie robi warta 21 mln zł przebudowa siedziby Biblioteki Głównej na Mediatekę. Sama termomodernizacja budynku kosztowała 7 mln zł.

Trwa również realizacja drugiego etapu wymiany miejskiego oświetlenia ulicznego. W sumie za 34 mln zł zostanie wymienionych prawie 14 tysięcy opraw i około 1600 słupów oświetlenia ulicznego.

W sumie wszystkie wymienione projekty są warte ponad 108 mln zł.

Foto i źrodło: UM Sosnowiec 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content