play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Sosnowieckie e-busy jeżdżą już prawie 2 lata. Każdy pokonał pół miliona kilometrów

today6 lutego 2020

Background

Pierwszy z trzech sosnowickich autobusów elektrycznych wyjechał na trasę 1 kwietnia 2018 r. Każdy z nich ma na liczniku 500 tys. km.  Sosnowiecki PKM użytkuje trzy dwunastometrowe autobusy elektryczne wyprodukowane przez bolechowską fabrykę Solaris Bus and Coach.

– Gdy pierwszy z naszych autobusów pokonał barierę 100 tysięcy kilometrów mówiłem, że wykorzystujemy je przez 7 dni w tygodniu, po około 21 godzin. Nic się nie zmieniło, nadal są w niemal ciągłej eksploatacji. Jesteśmy bardzo z nich zadowoleni , tłumaczy Piotr Drabek, dyrektor techniczny w PKM Sosnowiec.

Elektryczne solarisy, były pierwszymi tego typu pojazdami jeżdżącymi pod szyldem ówczesnego KZK GOP, a teraz ZTM. Firma za trzy sztuki zapłaciła w sumie 7,6 mln zł.

W ciągu najbliższych miesięcy flota „elektryków” w PKM Sosnowiec powiększy się o 14 kolejnych. W tej grupie znajdzie się 5 pojazdów 18-metrowych. Reszta to autobusy 12-metrowe. Powstanie również infrastruktura potrzebna do ich obsługi, w tym 3 ładowarki pantografowe oraz 8 ładowarek przewodowych typu plug-in.

Zakup będzie możliwy dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Sosnowiecki PKM jest jednym z 13 podmiotów, który otrzymał fundusze. W sumie jest to blisko 30 mln zł netto dofinansowania, co stanowi 85% całego projektu, wartego prawie 36,5 mln zł.

źródło/foto: UM Sosnowiec

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content