play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Spadające gwiazdy nad Stadionem Śląskim

today13 sierpnia 2020

Background

Spadające gwiazdy, prelekcja astronoma i plaża Stadionu Śląskiego – to propozycja na sobotni wieczór. 15 sierpnia o godzinie 21.00 rozpocznie się wspólne oglądanie Perseidów.

Co roku w okresie letnim orbita roju meteorów  przecina się z orbitą ziemską. Zjawisko to widoczne jest na nocnym niebie i od lat budzi fascynację ludzi, a popularna noc spadających gwiazd to oczekiwane przez wielu rokrocznie wydarzenie. Aby lepiej poznać i zrozumieć, czym tak naprawdę są Perseidy, skąd się biorą, dlaczego możemy je dostrzec gołym okiem oraz dowiedzieć się, od jak dawna zjawisko to jest zauważalne – Stadion Śląski wraz z Planetarium Śląskim postanowiły zorganizować wspólne oglądanie spadających gwiazd na plaży znajdującej się na terenie śląskiego giganta.

Specjalnie na potrzeby naszej akcji wyłączymy podświetlenie obiektu, a także pobliskie lampy. Nasza strefa przejdzie drobną modyfikację: usuniemy parasole, wyciszymy muzykę. Tej nocy chcemy, aby pierwsze skrzypce grały gwiazdy tego wieczoru, czyli Perseidy – mówi Przemysław Plisz, rzecznik prasowy Stadionu Śląskiego. – Bardzo się cieszymy, że Planetarium Śląskie podeszło do naszego pomysłu z ogromnym entuzjazmem. Myślę, że trudno byłoby nam znaleźć lepszych ekspertów i osoby, które z prawdziwą pasją i zaangażowaniem opowiedzą wszystkim obecnym, co tak naprawdę można dostrzec na nocnym niebie – dodaje.

„Noc Perseidów” to wydarzenie, które organizowane było od wielu lat w pobliżu budynku Planetarium, a od momentu rozpoczęcia przebudowy placówki na Dużej Polanie w Parku Śląskim. W tym roku Planetarium Śląskie siły połączyło ze Stadionem, by wspólnie podziwiać Noc Perseidów.

Wyjątkowa prelekcja astronoma Damiana Jabłeki wzbogacona zostanie wykorzystaniem laserowego celownika. Klimatu całości doda gościnny występ katowickiego zespołu „Albo i nie”. W razie niepogody organizatorzy przewidują przeniesienie wydarzenia w inne miejsce na terenie Stadionu Śląskiego.

Autor: Gabriela Kokott-Drzyzga


0%
Skip to content