play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Spadki w epidemicznych danych i w statystykach szczepień

today20 maja 2021

Background

Spadki w epidemicznych danych. Zakaża się coraz mniej Polaków, mniej jest zajętych szpitalnych łóżek covidowych, mniej używanych respiratorów. Jak informuje minister Dworczyk, mniej jest także rejestracji na szczepienia.

Brak chętnych na szczepienia

Program szczepień przeciwko koronawirusowi wyhamowuje i to nie dlatego, że brakuje szczepionek, ale dlatego, że powoli zaczyna brakować chętnych na antcovidowe preparaty.

– Przechodzimy teraz z takiej fazy, gdzie największym wyzwaniem były dostępne szczepionki, do fazy, kiedy będziemy musieli się skupiać na przekonywaniu Polaków do tego, aby się szczepić. W ostatnich dniach widzimy, że spada dzienna liczba rejestracji. To są oznaki tego, że musimy wspólnie, z dużą determinacją, zabiegać o to żeby chcieli się zaszczepić – mówił rządowy pełnomocnik do spraw szczepień Michał Dworczyk.

W tej chwili w naszym kraju co najmniej jedną dawką zaszczepionych jest ok. 50% populacji. To o wiele mniej niż wynikało z deklaracji jeszcze kilka miesięcy temu. Wtedy szczepić chciało się ok. 75% Polaków.

Spadki w epidemicznych danych

Obecnie w szpitalu z powodu COVID-19 leczy się niespełna 10 tysięcy pacjentów. To pierwszy taki wynik od początku roku. Dość powiedzieć, że w szczycie trzeciej fali pandemii było ich nawet trzykrotnie więcej. Liczba respiratorów używanych do podtrzymywania pacjentów najciężej przechodzących zakażenie SARS-CoV-2 utrzymuje się na poziomie około 1300. Poniżej stu tysięcy spadała także liczba Polaków objętych obowiązkową kwarantanną.

Mamy 2 086 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia z województw:
wielkopolskiego (274),
śląskiego (238),
mazowieckiego (236),
dolnośląskiego (206),
małopolskiego (171),
łódzkiego (146),
pomorskiego (138),
zachodniopomorskiego (124),
lubelskiego (102),
kujawsko-pomorskiego (86),
opolskiego (73),
podlaskiego (68),
świętokrzyskiego (63),
podkarpackiego (53),
warmińsko-mazurskiego (48),
lubuskiego (39).
21 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 zmarło 250 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 68 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 182 osoby.

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content