play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

Spadki w epidemicznych statystykach. Jutro kolejne luzowanie obostrzeń

today14 maja 2021

Background

Z dnia na dzień Ministerstwo Zdrowia informuje o coraz mniejszych liczbach zakażonych wirusem SARS-CoV-2, którzy wymagają hospitalizacji. Mniej jest także zajętych respiratorów. W bilansie porównywanym tydzień do tygodnia spadki widać także w dobowych liczbach zakażeń.

Jeszcze dziś rząd ma przedstawić szczegóły dotyczące rejestracji na szczepienia osób w wieku 16 i 17 lat. Pewne jest natomiast, że jutro nastąpi kolejna faza luzowania sanitarnych obostrzeń. Nie będziemy musieli już nosić maseczek na świeżym powietrzu. Ruszy funkcjonowanie ogródków restauracyjnych i kawiarnianych. niektóre lokale zapowiedziały, że wznowią działalność już o północy.

Nie można jednak zapominać, że pandemia się nie skończyła. Poruszając się po otwartej przestrzeni bez maseczki musimy pamiętać o zachowywaniu odpowiedniego dystansu społecznego, zaś działalność otwartych branż obciążona jest całym zestawem sanitarnych wymogów.  To wszystko dlatego, że mimo postępującego procesu masowego szczepienia Polaków, wciąż każdego dnia przybywa w Polsce kilka tysięcy osób zakażonych SARS-CoV-2.

Poniżej 13 tysięcy spadła liczba chorych przebywających w szpitalach po zakażeniu koronawirusem. Mniej jest także używanych respiratorów dedykowanych chorym z najcięższym przebiegiem COVID-19. Teraz jest ich niespełna 1700.

Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że mamy w Polsce 3 288 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw:

śląskiego (432),
mazowieckiego (400),
dolnośląskiego (307),
wielkopolskiego (306),
małopolskiego (244),
łódzkiego (241),
pomorskiego (230),
zachodniopomorskiego (215),
lubelskiego (196),
kujawsko-pomorskiego (169),
opolskiego (98),
warmińsko-mazurskiego (92),
świętokrzyskiego (86),
podlaskiego (78),
podkarpackiego (77),
lubuskiego (67).
50 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Po zakażeniu SARS-CoV-2 zmarło 289 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 80 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 209 osób.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content