play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Wiadomości

Spartakus nie żyje! Zmarł wielki aktor, Kirk Douglas

today6 lutego 2020

Background

W pamięci pozostanie jako heros wielkiej ery kina sandałowego. Kirk Douglas, człowiek, który za całokształt twórczości został nagrodzony Oskarem i który zmienił zasady gry aktorskiej, zmarł w wieku 103 lat.

Vincent van Gogh, Michael Kelly, Spartakus. Te wybitne kreacje aktorskie Kirka Douglasa zapamiętamy na zawsze. Wielki aktor Złotej Ery Hollywoodu zmarł w swoim domu w Los Angeles w wieku 103 lat. O śmierci poinformował jego syn, Michael Douglas.

„Dla świata był legendą”

 „Z ogromnym smutkiem informujemy, że Kirk Douglas opuścił nas dzisiaj w Los Angeles, w wieku 103 lat – przekazał mediom jeden z jego synów, Michael Douglas, także aktor. „Dla świata był legendą, aktorem ze złotego wieku filmów, filantropem, którego przywiązanie do sprawiedliwości i wartości, w które wierzył, stanowiło dla nas wszystkich wyzwanie” – dodał.

Długa droga na szczyt

Kirk Douglas urodził się jako Issur Danielovitch Demsky w 1916 roku w Amsterdamie, w stanie Nowy Jork, w rodzinie żydowskich emigrantów spod Mohylewa, wówczas Rosja, obecnie Białoruś.

W 1946 debiutował w filmie „Dziwna miłość Marthy Ivers”. Światową sławę zdobył tytułową rolą przywódcy powstania niewolników w filmie „Spartakus” (1960) w reżyserii Stanleya Kubricka. Zagrał w takich hollywoodzkich produkcjach jak: „Ostatni zachód słońca” (1961), „Układ” (1969) czy „Był sobie łajdak” (1970).

Złoty Glob i Oskar

Zanim w 1996 otrzymał nagrodę Oskara za całokształt twórczości, wcześniej trzykrotnie do tej nagrody był nominowany, za role w filmach: Champion (1949), Piękny i zły (1952) i Pasja życia (1956). Za rolę Vincenta van Gogha w ostatnim z nich otrzymał nagrodę Złotego Globu. Światową sławę zdobył tytułową rolą przywódcy powstania niewolników, w filmie Spartakus (1960) w reżyserii Stanleya Kubricka.

W 1968 roku odebrał nagrodę im. Cecila B. DeMille’a. American Film Institute umieścił go na 17. miejscu na liście największych amerykańskich aktorów wszech czasów.

Polityka i przyjazd do Polski

W 1981 r. otrzymał Medal Wolności, najwyższe cywilne odznaczenie przyznawane przez prezydenta USA. Pełnił funkcję ambasadora dobrej woli Departamentu Stanu USA. Jest kawalerem francuskiego orderu Legii Honorowej.

W 1966 roku gościł w łódzkiej szkole filmowej, gdzie spotkał się ze studentami i dziennikarzami. Relacj± z tej wizyty jest etiuda Marka Piwowskiego i Feriduna Erola: „Welcome Kirk”.

(fot.: MichaelDouglasOfficialFacebookPage)

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content