play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Polska

Specustawa ws. koronawirusa przyjęta przez Sejm. Co znalazło się w dokumencie?

today3 marca 2020

Background

Specustawa ws. koronawirusa przyjęta przez Sejm. W ciągu jednego dnia, w poniedziałek, Sejm przyjął projekt ustawy, który ma regulować procedury postępowania w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa.

„Ekspresowe” przyjęcie ustawy 

W związku z panującym na świecie wirusem COVID-19 rządzący w Polsce podjęli decyzję o uregulowaniu kwestii walki z koronawirusem specjalną ustawą. Rząd przyjął ustawę w ciągu 24 godzin. W poniedziałek odbyło się 2. i 3. czytanie dokumentu. Specustawa została przyjęta przez 400 posłów, 11 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu.

Co zawiera specustawa ws. koronawirusa?

W dokumencie znalazły się informacje na temat kompetencji premiera, wojewody i samorządów w przypadku zagrożenia pandemią. Ponadto reguluje kwestie pozyskania środków finansowania działań wyjątkowych, które możliwe, że będą konieczne do podjęcia, gdy nastąpi epidemia koronawirusa w Polsce.

Dodatkowo ustawa mówi o możliwości pracy zdalnej, wskazuje także na możliwość wystąpienia przypadków zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół. Oczywiście zawiera również informacje, które bezpośrednio wskazują, jakimi zasadami bezpieczeństwa ma kierować się personel medyczny i wszystkie osoby mające kontakt z zakażonymi. Specustawa porusza również kwestie zamówień publicznych na środki konieczne do walki z wirusem.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content